NASA: Mars Isı ve Toz Fırtınaları Nedeniyle Su Kaybediyor

İçerik: NASA: Mars Isı ve Toz Fırtınaları Nedeniyle Su Kaybediyor

Bilim adamları, Mars’ın bir zamanlar yüzeyinde sıvı okyanuslar olduğunu ve milyarlarca yıl önce Dünya’ya benzemiş olabileceğini biliyorlar. Fakat zamanla bu su uzayda kayboldu ve gezegeni bugün gördüğümüz kurak durumda bıraktı. Bilim insanlarının araştırması için süregelen bir gizemde bunun nasıl olduğu ve şimdi yeni kanıtlar gezegenin ısısının ve tozunun suyun uzaya fırlatılmasında kilit bir rol oynadığını gösteriyor.

Araştırmacılar, NASA’nın Mars Atmosphere ve Volatile EvolutioN veya üst atmosferde veri toplayan bir Mars yörünge aracı olan MAVEN uzay aracından gelen verileri kullandı. Mars yazında kutup buzullarından buhar emildiği için Mars’ın hala su kaybettiğini buldular.

Tucson’daki Arizona Üniversitesi Ay ve Gezegen Laboratuvarı’nda gezegen bilimi alanında doktora öğrencisi Shane W. Stone, “Atmosferde bu kadar yüksek su bulduğumuzda hepimiz şaşırdık,” dedi. “Kullandığımız ölçümler, Mars’ın atmosferinde, gezegenin yüzeyinin üzerinde yükselirken yalnızca MAVEN’den gelebilirdi.”

Su buharını hareket ettirmeye yardımcı olan sıcak havanın yanı sıra, toz fırtınalarından da etkilenir. Bu periyodik fırtınalar, su buharını daha yükseğe kaldırmaya yardımcı olan güçlü rüzgarlara sahiptir. Ve su buharı atmosferden geçtikten sonra, kozmik radyasyona maruz kalır ve hidrojen ve oksijene ayrılır ve daha sonra uzaya kaçar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA: Mars Isı ve Toz Fırtınaları Nedeniyle Su Kaybediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek: NASA’nın Perseverance gezgini, Ingenuity adlı bir mini helikopteri …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör