Google, Görme Engelli Kişilerin Koşu Yapabilmesini Sağlayacak

İçerik: Google, Görme Engelli Kişilerin Koşu Yapabilmesini Sağlayacak

Google, kör ve görme engelli kişilerin kendi başlarına yarışları yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir yapay zeka sistemini test ediyor. Erken aşama araştırma programı olan Proje Rehberi, bu insanlara daha fazla bağımsızlık verme girişimidir. Bir kursta onlara yardımcı olmak için illa ki bağlı bir insan rehbere veya bir rehber köpeğe güvenmeleri gerekmeyecektir.

VentureBeat’e göre, bir koşucu sistemi kullanmak için, Google tarafından tasarlanmış bir koşum takımına bir Android telefon takıyor. Bir Proje Yönergesi uygulaması, bir kursta ortaya konan bir yönergeyi izlemek için telefonun kamerasını kullanabilir. Uygulama daha sonra, bir koşucu hattan uzaklaştığında kemik ileten kulaklıklara ses ipuçları gönderir – bir kulakta yana doğru gidildikçe ses yükselir. Uygulamanın çalışması için internet bağlantısına ihtiyacı yoktur ve bir dizi aydınlatma ve hava koşulunu hesaba katabilir.

Google sistemi, Guiding Eyes for the Blind’ın başkanı ve CEO’su ve hevesli bir koşucu olan Thomas Panek’in yardımıyla geliştirdi. Çeşitli topluluklarda boyanmış yönergelere sahip kurslar oluşturmak için diğer kuruluşlarla birlikte çalışmak istiyor.

Şirket, kör ve görme engelli kişilere yardımcı olmak için son yıllarda bir dizi başka özellik de kullanıma sundu. Google Haritalar’daki ayrıntılı sözlü yürüyüş talimatları, şehir içinde bağımsız olarak dolaşmalarına yardımcı olabilir. Chrome’un yapay zekası, resimleri tanıyabilir ve tasvir ettiklerinin açıklamalarını sağlayabilir. Bu arada Google’ın Lookout uygulaması, yollarında olası bir engel varsa kullanıcılara sesli ipucu verebilir ve belgeleri yüksek sesle okuyabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Görme Engelli Kişilerin Koşu Yapabilmesini Sağlayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Vivo X60 Amiral Gemisi Serisi, Zeiss Marka Kamera İle Duyuruldu

Vivo X60 Amiral Gemisi Serisi, Zeiss Marka Kamera İle Duyuruldu: Vivo, en son uluslararası amiral …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör