İşte NASA’nın Mars’taki Curiosity Keşif Aracından gelen Veriler

İçerik: İşte NASA’nın Mars’taki Curiosity Keşif Aracından gelen Veriler

Kızıl Gezegen’de yaşamın var olabileceği olasılığına işaret eden bir araştırmaya göre, dev ani seller, yaklaşık dört milyar yıl önce Mars’ın ekvatorundaki Gale Krateri boyunca yıkandı.

Yakın zamanda Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırma, Kasım 2011’de başlatılan NASA’nın Curiosity gezgini tarafından toplanan verileri değerlendirdi ve muhtemelen meteorolojik bir etkinin ısısıyla temas eden “devasa ani sellerin” depolanan buzları serbest bıraktığını buldu. Mars yüzeyinde.

Analize dayanarak, ABD’deki Cornell Üniversitesi’nden bilim adamları da dahil olmak üzere, bu “akıl almaz büyüklükteki” sellerin, dünyadaki bilim insanlarına aşina olan, anlatılan jeolojik yapılar olan devasa dalgacıklar oluşturduğunu söyledi. “İlk kez kullanarak megafloodları belirledik. gezici Curiosity tarafından gözlemlenen ayrıntılı sedimantolojik veriler, “diyor Cornell Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarı Alberto G. Fairen.

Bilim adamlarına göre, Mars’ta su ve rüzgarın çalışmasını içeren jeolojik özelliklerin yaklaşık 4 milyar yıldır zaman içinde donduğunu ve bu özelliklerin geçmişte hem Dünya’nın hem de Mars’ın yüzeyini şekillendiren süreçleri taşıdığını söylediler.

Bu vaka, fizik profesörü Ezat Heydari’nin başyazarı Ezat Heydari, Gale kraterinin tortul katmanlarında, genellikle yaklaşık 30 fit yüksekliğinde ve yaklaşık 450 fit aralıklı “megaripples” veya “antidunes” olarak adlandırılan dev dalga şeklindeki özelliklerin oluşumunu içerir. ABD’deki Jackson Eyalet Üniversitesi’nde, kaydetti.

Heydari, antidünlerin, yaklaşık dört milyar yıl önce Mars’ın Gale Krateri’nin dibinde akan megafloodların göstergesi olduğunu ve yaklaşık iki milyon yıl önce Dünya’da buzun erimesiyle oluşan özelliklerin aynısı olduğunu da sözlerine ekledi.

Araştırmaya göre, Mars taşkınının en olası nedeni, gezegenin donmuş rezervuarlarından karbondioksit ve metan açığa çıkaran büyük bir darbenin ürettiği ısıdan kaynaklanan buzun erimesi oldu. Araştırmacılar, Mars’ta sıcak ve yağışlı koşullar dönemi olduğunu söyledi.

Yoğuşmanın su buharı bulutları oluşturmuş olabileceğine ve bunun da muhtemelen dünya çapında şiddetli yağmur yarattığına inanıyorlar.

Bilim adamları, bu suyun Gale Krateri’ne girmiş ve Gale Krateri’ndeki Sharp Dağı’ndan gelen suyla birleşerek devasa ani seller meydana getirmiş olabileceğini eklediler.Curiosity gezici bilim ekibi, Gale Krateri’nin antik çağlarda kalıcı göller ve akıntılar olduğunu zaten tespit etmişti. geçmiş.

Araştırmacılar, bu uzun ömürlü su kütlelerinin, kraterin ve içindeki Sharp Dağı’nın mikrobiyal yaşamı destekleyebildiğinin iyi göstergeleri olduğuna inanıyor. “Erken Mars, jeolojik açıdan son derece aktif bir gezegendi. Gezegen vardı. Fairen, yüzeydeki sıvı suyun varlığını desteklemek için gereken koşullar – ve Dünya’da suyun olduğu yerde yaşam var, “dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İşte NASA’nın Mars’taki Curiosity Keşif Aracından gelen Veriler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek: NASA’nın Perseverance gezgini, Ingenuity adlı bir mini helikopteri …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör