Microsoft, Windows’un 35. Yıl Dönümünü Kutluyor

İçerik: Microsoft, Windows’un 35. Yıl Dönümünü Kutluyor

blank

Bilgisayar devrimi, 35 yıl önce bu hafta hayata başladı. Microsoft, MS-DOS’un yerine geçmek için ilk Windows sürümünü 20 Kasım 1985’te piyasaya sürdü. Bugün kullandığımız modern Windows sürümlerinin yolunu açan büyük bir dönüm noktasıydı. Windows 10, Windows 1.0’a benzemese de, kaydırma çubukları, açılır menüler, simgeler, iletişim kutuları ve Not Defteri ve MS boyama gibi uygulamalar gibi orijinal temellerinin çoğuna sahiptir.

Windows 1.0 ayrıca fare için sahne hazırladı. MS-DOS kullandıysanız, yalnızca komutları yazabilirsiniz, ancak Windows 1.0 ile bir fare alıp pencereleri işaretleyip tıklatarak hareket ettirdiniz. Orijinal Macintosh’un yanı sıra fare, tüketicilerin bilgisayarlarla etkileşim biçimini tamamen değiştirdi. O zamanlar birçok kişi, Windows 1.0’ın klavye komutları yerine fare etkileşimine çok fazla odaklandığından şikayet ediyordu. Microsoft’un ilk Windows sürümü iyi karşılanmamış olabilir, ancak kitlelere bilgi işlem sağlamak için Apple, IBM ve Microsoft arasında bir savaş başlattı.

blank

1985’te Windows 1.0, iki disket, 256 kilobayt bellek ve bir grafik kartı gerektiriyordu. Birden fazla program çalıştırmak istiyorsanız, sabit diske ve 512 kilobayt belleğe sahip bir PC’ye ihtiyacınız vardı. Modern makinelerde 256 kilobayt bellekle hiçbir şeyi çalıştıramazsınız, ancak bu temel özellikler yalnızca başlangıçtı. Apple o sırada fare ile çalışan GUI’ler üretmede ilerideyken, donanım ve yazılım kombinasyonuna odaklandı. Microsoft, IBM PC’ler için düşük maliyetli PC DOS işletim sistemini zaten oluşturmuştu ve bir yazılım şirketi olarak sağlam bir şekilde konumlanmıştı.

Windows 1.0 ile Microsoft, uygulamalara ve çekirdek yazılımlara odaklanmanın önemli adımını attı. IBM, birkaç yıl boyunca bilgisayar mimarisinin temellerini korudu, ancak Microsoft rakiplerin ve yazılım geliştiricilerin uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırarak Windows’un nispeten açık olmasını ve yeniden yapılandırılması ve ayarlanması kolay olmasını sağladı. PC üreticileri Windows’a akın etti ve işletim sistemi önemli yazılım şirketlerinden destek aldı. Donanım ortaklarına kendi makinelerini satmaları için yazılım sağlamaya yönelik bu yaklaşım, Microsoft için devasa bir platform oluşturdu. Klasik bir YouTube klibinin gösterdiği gibi, Windows’un her sürümünde yükseltme yapmanızı sağlayan bir platformdur.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft, Windows’un 35. Yıl Dönümünü Kutluyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk, Çin’i Geri Kazanmaya Çalışıyor

Elon Musk’ın Tesla’sı Çin’de birkaç ay geçirdi. Şimdi Çin’i geri kazanmak için fazla mesai yapıyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör