NASA yükselen deniz seviyelerini izlemek için uydu fırlatacak

İçerik: NASA yükselen deniz seviyelerini izlemek için uydu fırlatacak

blank
Okyanuslar yükseliyor ve bunun hayatımıza etkisini anlamamız gerekiyor

NASA, yarın iklim değişikliğinin dünya okyanusları üzerindeki etkilerini takip edecek ve hava tahminlerini iyileştirmek için veri toplayacak bir uydu fırlatmayı planlıyor. Uydu, NASA’nın yükselen deniz seviyelerini belgelemek için otuz yıllık çalışmasına devam edecek ve bilim insanlarına kıyı şeridinin uzaydan hiç olmadığı kadar kesin bir görünümünü verecek.

NASA’da bilim başkanı Thomas Zurbuchen, “Okyanuslardaki en iyi ön koltuk görünümü uzaydan geliyor” diyor.

Sentinel-6 Michael Freilich uydusu, bir SpaceX Falcon 9 roketi ile California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacak. NASA’nın etkinlikle ilgili canlı yayını, web sitesinde saat 08: 45’te başlayacak ve lansmanın sabah 9: 17’de gerçekleşmesi bekleniyor. Uydu, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın küresel deniz seviyeleriyle ilgili araştırmasını on yıl daha uzatacak olan okyanus odaklı uydu çiftinin ilkidir. Bir sonraki uydu olan Sentinel-6B yaklaşık beş yıl içinde takip edecek. Deniz seviyelerini ölçmek için elektromanyetik sinyalleri dünyanın okyanuslarına ışınlayacaklar ve ardından geri dönmelerinin ne kadar sürdüğünü ölçecekler.

blank

Zurbuchen’e göre NASA, 1990’larda deniz seviyesinin yükselmesi üzerine çalışmalarına başladığında, bilim adamları hala iklim değişikliğinin etkisiyle ilgili tahminlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini merak ediyorlardı. Zurbuchen, The Verge’e, “Gezegen ısındıkça okyanusların yükselip yükselmediği sorusu bu uydular tarafından çözüldü, bu bir soru değil” dedi. “Tam burada oturduğum yerde yerçekimi kadar emin, bu okyanuslar yükseliyor ve bunun hayatımıza ne yaptığını halletmemiz gerekiyor.”

NASA bilim adamları, yeni uydularla kıyıya çok daha yakın yüksek çözünürlüklü gözlemler yapabilecekler, bu da fırtınalar karaya inmeden hemen önce daha kesin hava durumu tahminlerine izin verecek. Denizin üzerinde büyük bir fırtına geliştikçe, su bükülüyor. Bir uydu, yükselen su balonunu algılayabilir ve bu bilgiyi tahminler için kullanabilir. Granüler ölçümler, kıyı şeridine yakın deniz seviyesindeki değişikliklerin gemi navigasyonu ve ticari balıkçılığı nasıl etkileyebileceğini görmek için de kullanılabilir.

blank

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA yükselen deniz seviyelerini izlemek için uydu fırlatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör