Çin, Ay Kayalarını Getirmek için Chang’e-5 Ay Sondası Başlattı

İçerik: Çin, Ay Kayalarını Getirmek için Chang’e-5 Ay Sondası Başlattı

Salı günü Çin, ay taşlarını geri getirmek için insansız bir uzay aracı fırlattı; bu, herhangi bir ulusun kırk yıldır Ay’dan numune alma girişimi.

Adını efsanevi Çin ay tanrıçasının adını taşıyan Chang’e-5 sondasını taşıyan Long 5 Mart roketi, resmi Xinhua haber ajansı olan Hainan’ın güney adasındaki Wenchang Uzay Merkezi’nden 4: 30’da patladı. bildirildi.

Pekin, 2022 yılına kadar mürettebatlı bir uzay istasyonuna sahip olma ve sonunda Ay’a insan gönderme umuduyla, askeri amaçlı uzay programına milyarlarca dolar akıtıyor.

Çin, 2020 Mars Misyonu İçin Güçlendirmede Güçlü Roketi Başlattı
Misyonun amacı, bilim adamlarının Ay’ın kökeni, oluşumu ve yüzeyindeki volkanik aktivite hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmak için ay kayalarını ve toprağını kürekle kaldırmaktır.

Fırlatmanın Eyalet TV görüntüleri, roketin karanlık bir geceye doğru fırladığını ve altından büyük duman bulutlarının yükseldiğini gösterdi. 5 Mart Uzun Süreli Roketini Denemeye Başladı Çin
Kalabalıklar, tropik Çin adasındaki plajdan fırlatmayı izledi ve roket gökyüzüne fırlarken filme çekmek için cep telefonlarını havada tuttu.

2017 için planlanan asıl görev, Long March 5 roketindeki bir motor arızası nedeniyle ertelendi.

Başarılı olursa Çin, 1960’larda ve 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’dan örnek alan üçüncü ülke olacak.

Nature bilim dergisine göre, Çin sondası Oceanus Procellarum veya geniş bir lav ovasından oluşan “Fırtına Okyanusu” olarak bilinen daha önce keşfedilmemiş bir alanda iki kilogram (4,5 pound) yüzey malzemesi toplayacak.

Sondanın Kasım ayı sonlarında inmesi ve bir ay günü boyunca materyal toplaması bekleniyor, bu da yaklaşık 14 Dünya gününe denk geliyor. Örnekler daha sonra Aralık ayı başlarında Kuzey Çin’in İç Moğolistan bölgesine inmek üzere programlanmış bir kapsül içinde Dünya’ya geri gönderilecek. ABD uzay ajansı NASA.

Ay hareket ediyor
Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden bir gökbilimci olan Jonathan McDowell, görevin teknik açıdan zor olduğunu ve daha önceki ay taşlarını toplama girişimlerinde görülmeyen birkaç yeniliği içerdiğini söyledi. “ABD hiçbir zaman robotik numune dönüşü yapmadı. ve yalnızca belirli sınırlı noktalara inebilir, “dedi McDowell AFP’ye.

“Çin’in sistemi şimdiye kadarki en esnek ve yetenekli robotik numune iade sistemi olacak.” Çinli bir ay gezgini, Pekin’in uzay süper gücü olma hedefini artıran küresel bir ilk olarak Ocak 2019’da Ay’ın uzak tarafına indi.

Bu, 2013’teki Yutu (“Jade Rabbit”) gezici görevinin ardından Ay’a inen ikinci Çin sondasıydı. GoTaikonauts’ta Çin’in uzay programında uzmanlaşmış bağımsız bir analist olan Chen Lan, son fırlatmanın bir şans olduğunu söyledi. Çin, gelecekteki bir insanlı uzay inişinde kullanılacak teknolojiyi geliştirecek ve bunu “Çin tarafından başlatılan en riskli görevlerden biri” olarak tanımladı.

“Chang’e 5 örnek geri dönüş görevi, elbette önceki tüm Çin ay görevlerinden daha karmaşık ve zordur, çünkü yalnızca ay yüzeyinden kalkması ve Dünya atmosferine daha yüksek hızda yeniden girmesi değil, aynı zamanda Chen, AFP’ye verdiği demeçte, ay yörüngesinde buluşma ve yanaşma işlemlerini ay yörüngesinde gerçekleştirin “dedi.

En son Chang’e-5 sondası, Pekin tarafından belirlenen bir dizi iddialı hedef arasında yer alıyor; bu, NASA ve özel roketten daha ağır yükler sağlayabilen süper güçlü bir roket oluşturmayı da içeriyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Ay Kayalarını Getirmek için Chang’e-5 Ay Sondası Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek

NASA, Mars İçin Küçük Bir Helikopter Üretecek: NASA’nın Perseverance gezgini, Ingenuity adlı bir mini helikopteri …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör