İlk ‘hyperloop’ yolcuları kısa ama önemli bir yolculuk yaptı

İçerik: İlk ‘hyperloop’ yolcuları kısa ama önemli bir yolculuk yaptı

8 Kasım Pazar günü, iki kişi Nevada’da bir tüpte bir bölmeye oturdu ve hızla yaklaşık 1.300 fitlik bir mesafeye fırlatıldı. Testin yaklaşık 6 saniyesinde, yolcular saatte yaklaşık 107 millik en yüksek hıza ulaştı. Tüm deneme 16 saniyeden az sürdü.

Bir hiper döngüdeydiler – özellikle Virgin Hyperloop adlı bir şirket tarafından yapılan 1.640 fitlik bir test pisti. “Hiper döngü” terimi, genel olarak ulaşım teknolojisi fikri üzerine 2013 yılında bir beyaz kağıt yazan Elon Musk’u çağrıştırabilir; içinde, “özel bir ortam içeren yerin üstünde veya altında bir tüp” den bahsetti. Bugün Musk’ın Boring Company tünellere odaklanırken, diğer birçok firma diğer hiper döngü tipi teknolojiler üzerinde çalışıyor. Virgin, döngüdeki oyunculardan sadece biri.

Bu durumda, Virgin’in Nevada’daki hiper döngü aygıtı, içinden zumlanan bir kapsülü olan bir yer üstü tüpü içeriyor. Bu haftanın testi, insanların bunu bu özel koşullarla yaptığı ilk kez oldu. Test pisti dışarıdan büyük beyaz bir boru gibi görünse de içi benzersizdir. Şirketin CTO’su ve kurucularından Josh Giegel, operasyonel durumunda, tüpün içindeki havanın büyük bir kısmı çıkarıldığını ve bu da yaklaşık 200.000 fit yükseklikte doğal olarak bulacağınız basınca benzediğini söylüyor. deneyen ilk iki yolcu. Test bölgesi uykuda olduğunda, bu tüp tekrar hava ile dolabilir. Diğer ilk kobay, şirketin yolcu deneyimi müdürü Sara Luchian’dı.

Tüp çok düşük basınçlı bir ortam olduğundan, bölmede daha az hava direnci vardır. Giegel, “Bu, bir uçağın hızıyla gitmenize izin verir, ancak gerçekten çok az enerji tüketimi kullanır” diyor. Basınçlı kapsül, kanatsız bir uçağa benzer, içinde bulunduğu tüp ise çok yüksek rakımlı bir ortamı simüle eder. Giegel, “manyetik kuvvetler”, podun hem havada hareket etmesine izin verdiğini – hem de tekerlekler üzerinde hareket etmediğini – ve ona ivme kazandırdığını açıklarken, sistem tamamen elektriklidir.
İlk olarak Josh Giegel ve Sara Luchian gitti.
Giegel, nihai hedefin “yeni bir ulaşım türü” yaratmak olduğunu söylüyor. Elektrikli bir araba, yüksek hızlı tren ve uçak arasındaki bir tür füzyon. Giegel, “Havaalanını, uçağı, hava trafik kontrolünü ve gökyüzünü inşa ederken aynı anda görüntüleyebilirsiniz,” diyor.

İdeal bir gelecekte, insanlar – belki de – bir hiper döngü poduna tırmanabilir ve uzun bir mesafe boyunca hızla seyahat edebilir.

Giegel ve Luchian’ın ilk yolculuğunun ardından, iki kişi daha Virgin Hyperloop’ta gezintiye çıktı: Tanay Manjrekar ve Anne Huynh, her ikisi de test 9 Kasım’da yapılan şirketin çalışanı.

Tanay Manjrekar ve Anne Huynh ertesi gün gitti.
Kilometre taşları heyecan vericidir, ancak çok büyük yeni bir altyapı türü gerektiren herhangi bir yeni teknoloji – bu durumda neredeyse bir boşluk olan bir tüp – zorunlu olarak bir gecede veya hiç yayılmayacaktır. Giegel, amaçlarının “daha hızlı [ve] yüksek hızlı demiryolu inşa edebileceğinizden daha ucuza inşa etmek” olduğunu söylüyor. “Yapabildiğimiz kadar yapıyı otomatikleştirmek” istediklerini söylüyor.

Dönüştürücü ulaşım projeleri haklı olarak şüpheciliği hak ediyor, ancak robotik ve otonom araçlar gibi ulaşım teknolojilerinde uzmanlığa sahip olan RAND Corporation’da kıdemli bir mühendis olan Maynard Holliday, hiper döngü tipi teknolojinin geleceği konusunda iyimser. Önümüzdeki on veya iki yılda, bağlanması mantıklı şehir çiftleri arasında hiper döngülerin var olacağından emin olduğunu söylüyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İlk ‘hyperloop’ yolcuları kısa ama önemli bir yolculuk yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

VW’nin Elektrikli ID.Buzz Microbusü 2023’te Piyasaya Sürülecek

VW’nin Elektrikli ID.Buzz Microbusü 2023’te Piyasaya Sürülecek: Volkswagen, elektrikli Microbus ile yola ne zaman çıkabileceğinizi …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör