Araştırmacılar, Facebook’un Savaş Suçlarının Kanıtlarını Sildiğini Söylüyor

İçerik: Araştırmacılar, Facebook’un Savaş Suçlarının Kanıtlarını Sildiğini Söylüyor

blank

Araştırmacılar, Facebook’un Savaş Suçlarının Kanıtlarını Sildiğini Söylüyor

24 Ekim 2020’de, Libya’nın Darnah kentindeki bir sanat kaçakçısı bir dizi olağandışı reklam yayınladı. Satılık: bir Greko-Romen heykeli, mermer büstü bir toga ile kaplı. Bir müzeye ait gibi görünüyorsa, çünkü öyleydi. Satıcı, eserin fotoğraflarını antika kaçakçılığına adanmış özel Facebook gruplarında yayınladı.

Yağmalanan mallar için karaborsa Facebook’ta gelişiyor. Şirket Haziran ayında tarihi eserlerin satışını yasaklasa da, gönderilerin çoğu Arapça ve Facebook yeni politikasını gerektiği gibi uygulamak için gereken uzmanlığa sahip değil.

blank
Satıcı, eserin fotoğraflarını antika kaçakçılığına adanmış özel Facebook gruplarında yayınladı.

Facebook, kurallarını ihlal eden grupları belirleyebildiğinde, uzmanlar şirketin bunları basitçe sildiğini ve çalıntı sanat üzerine çalışan araştırmacılar için çok önemli belgeleri ortadan kaldırdığını söylüyor. Athar Projesi’nin eş direktörü Katie Paul, “Bu, geri dönüş çabaları ve savaş suçları için kritik bir kanıt” diyor. “Facebook bir sorun yarattı ve bunu katkıda bulunabilecekleri bir şeye dönüştürmek yerine, daha da kötüleştiriyorlar.”

Sonuçlar sanat hırsızlığının çok ötesine geçiyor. 2014 yılından bu yana, yağmalanan antikalar IŞİD gibi terör örgütleri için önemli bir fon kaynağı oldu. Orta Doğu kültürel eserler açısından zengindir ve çalınan mal pazarı, uyuşturucu kaçakçılığı ve silah satışı kadar düzenlenmemiştir.

Greko-Romen heykelinin satıcısı, reklamı 5.000 ila 18.000 üyesi olan Facebook gruplarında yayınladı. Orada, tacirler yağma faaliyetlerini canlı yayınlayarak birbirlerine kazma ve hala yerdeki parçalar için alıcı bulma konusunda ipuçları veriyor. Athar şu anda antika kaçakçılığına adanmış 130 grubu izliyor.

Suriye’de 340.000 üyesi olan bir grup, yağmacıların bir mozaiği ortaya çıkardığını gösteren paylaşımlara sahip. Yorumlarda Athar, bir kullanıcının mozaiğin kaldırılmaması gerektiğini söylediğini, diğerinin ise gülen emojilerle “Ülke tarihi için açlıktan ölün” dediğini belgeledi.

blank
Araştırmacılar, Facebook’un Savaş Suçlarının Kanıtlarını Sildiğini Söylüyor

Sorun, özellikle antika kaçakçılığının bir savaş suçu olduğu aktif çatışma bölgelerinde ciddi gözüküyor. Roma’daki Norveç Enstitüsü’nde kültürel miras ve çatışma konusunda uzmanlaşmış bir araştırma görevlisi olan Samuel Hardy, “Çıldırtıcı ve sorunlu,” diyor. “Facebook, insanların kendi yayınlarını yaptıklarına dair kanıtlar aldığında, sadece kültürel varlıkları izleme ve onu mağdur topluluğa iade etme yeteneğimizi değil, aynı zamanda ondan para kazanan suçluları belirleme ve durdurma umudunu da kaybediyoruz.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araştırmacılar, Facebook’un Savaş Suçlarının Kanıtlarını Sildiğini Söylüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk, Çin’i Geri Kazanmaya Çalışıyor

Elon Musk’ın Tesla’sı Çin’de birkaç ay geçirdi. Şimdi Çin’i geri kazanmak için fazla mesai yapıyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör