İsveç, Gezegen Keşfetmek İçin Hindistan’ın Venüs Misyonuna Katıldı

İçerik: İsveç, Gezegen Keşfetmek İçin Hindistan’ın Venüs Misyonuna Katıldı

blank
SARA deneyi, IRF ve ISRO arasındaki ilk ortak projeydi.

İsveç, gezegeni keşfetmek için bilimsel bir araçla Hindistan’ın Venüs yörünge görevi olan Shukrayaan’a biniyor. İsveç’in Hindistan Büyükelçisi Klas Molin, İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü’nün (IRF) Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) ile ikinci ortak projesi olan girişimde yer aldığını söyledi.

PTI’ye “IRF’nin uydu cihazı Venusian Neutrals Analyzer (VNA), Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların gezegenin atmosferi ve ekzosferiyle nasıl etkileşime girdiğini inceleyecek” dedi.

“Yeni Venüs misyonu, IRF ve ISRO arasındaki işbirliğinin devam ettiği anlamına geliyor”. İsveçli yetkililere göre, VNA dokuzuncu nesil IRF serisi minyatür iyon ve ENA (Enerjik Nötr Atomlar) cihazları olacak.

İlk nesil SARA (Sub-keV Atom Reflecting Analyzer) olarak adlandırıldı ve 2008-2009’da Ay’ı keşfeden Hint uzay aracı Chandrayaan-1’de fırlatıldı. SARA iki sensörden oluşuyordu. Biri enerjik nötr atomlar için bir detektördü, diğeri ise güneş rüzgarındaki iyonların akışını ölçmek için bir aletti.

Enstrüman, Ay’ın etrafındaki plazmanın, yüzeyin bir atmosfer veya manyetik alan tarafından korunmadığı yerde Ay ile nasıl etkileşime girdiğini inceledi.

İsveçli yetkililer “Şimdiye kadar ilk kez, SARA güneş rüzgarı tarafından vurulduğunda ay yüzeyinden düşen enerjik atomları inceleyebilir” dedi.

SARA deneyi, IRF ve ISRO arasındaki ilk ortak projeydi.

Uzay alanında genel olarak Hindistan ile işbirliği üzerine Molin, İsveç’in hem kurumlarından hem de uzay teknolojisi şirketlerinden sağlayacağı çok şey olduğunu söyledi. Hindistan’ın evreni ve diğer gezegenleri keşfetme ve insanları uzaya gönderme konusunda açık bir hırsı olduğunu söyledi. “Bu segment, hem uzay teknolojileri hem de hizmetlerle ilgili olarak büyük ölçüde Ar-Ge çalışmalarını içeriyor.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İsveç, Gezegen Keşfetmek İçin Hindistan’ın Venüs Misyonuna Katıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör