Tesla Gerçekten 500 Milyar Dolar Değerinde mi?

İçerik: Tesla Gerçekten 500 Milyar Dolar Değerinde mi?

Tesla’nın değeri 500 milyar doları aşarken, Elon Musk’ın Bill Gates’i geçip dünyanın en zengin ikinci kişisi haline geldiği haftaydı.

Tech Tent’te, yatırımcıların neden elektrikli otomobil şirketinin bir yıl öncesine göre çok daha değerli olduğunu düşündüklerini soruyoruz.

blank

Tesla Gerçekten 500 Milyar Dolar Değerinde mi?

2020’nin başında, Tesla borsa tarafından yaklaşık 80 milyar dolar değerindeydi ve o zaman bile şüpheciler bunun zar zor kârlı bir işletme için yüksek bir fiyat olduğunu düşünüyorlardı.

Yıl boyunca hisseleri yükseldi ve işin önde gelen şirketlerin S&P 500 endeksine dahil edileceği haberi üzerine değeri 500 milyar doların üzerine çıktı.

Bunu bağlam içine koymak gerekirse: Tesla artık Toyota, Volkswagen, Hyundai, GM ve Ford’un bir araya getirdiğinden daha değerli.

Bazı zarf dışı hesaplamalar yaptım ve bazıları şüphesiz hasta olan bu işletmeler geçen yıl 50 milyar dolardan fazla birleşik kar elde etti.

Tesla bu yıl 1 milyar dolar gibi bir şey yapma yolunda ilerliyor. Dolayısıyla, mevcut değerlendirmeye inanmak için, teknolojisinin ve pazar hakimiyetinin çok da uzak olmayan bir gelecekte karlarda 50 kat artış sağlayacağına emin olmanız gerekir.

“Çok mantıklı davranıyorsun!” Passion Capital’den Eileen Burbidge, ona bunu koyduğumda Tesla’nın çok yüksek hisse fiyatının hiç eklenmediğini söyledi.

“Bu, hisseyi bu fiyattan satın alan insanların daha yüksek bir fiyata satabileceklerine inandıkları anlamına geliyor.”

blank

Eileen’in bir risk kapitalisti olarak çalışması tamamen Tesla’dan çok daha erken bir aşamada olan şirketlere bir değer biçmekle ilgilidir – ve Tech Tent’e bunun genellikle benzer şekilde mantıksız bir süreç olduğunu, daha geniş pazardaki havaya bağlı olduğunu ve sadece bireysel işletmelerin nitelikleri.

Tesla’nın pek çok hayranı haklı olarak otomotiv sektörünü yeni bir yöne taşıdığını, diğer birçok uygulama ile benzersiz batarya teknolojisine sahip olduğunu ve vizyoner bir lideri olduğunu söyleyecektir.

Ancak bu, 2020’nin başında sadece 80 milyar dolar değerinde olduğunda doğruydu.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla Gerçekten 500 Milyar Dolar Değerinde mi?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak: Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, 3D baskının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör