Araştırmacılar, Leonardo da Vinci Çizimlerinde DNA Buldular

İçerik: Araştırmacılar, Leonardo da Vinci Çizimlerinde DNA Buldular

blank
Araştırmacılar, Leonardo da Vinci Çizimlerinde DNA Buldular

Leonardo da Vinci’nin çizimleri, ilk çizilmelerinden 500 yıl sonra bile birçok gizem barındırır.

Bazıları Rönesans ustalarının modellerinin kimliğine dair ipuçları sunarken, bazılarının daha şaşırtıcı şeyler içerdiği görülmüştür.

Araştırmacılar, sanatçının en ünlü çizimlerinden bazılarında DNA ve bakteri kalıntılarını keşfettiler ve geçtikleri coğrafi alanlar ve onları restore eden uzmanlar hakkında her türlü bilgiyi ortaya çıkardı.

Avusturya ve İtalya’dan bilim adamları, çoğu Torino Kraliyet Kütüphanesi’nde bulunan İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci’nin bir dizi çiziminin mikrobiyomunu incelediler.

Bunlar arasında Autoritratto (“Kırmızı Tebeşir İçinde Bir Adamın Portresi”), Studi delle gambe anteriori di un cavallo (bir atın ön ayaklarının incelenmesi) ve Figura presso il fuoco (ateşteki figür) bulunmaktadır. Araştırmacılar, çizimlerde bulunan DNA kalıntılarını çıkarmak için Nanopore dizileme adı verilen yenilikçi bir genomik yaklaşım kullandılar.

Frontiers in Microbiology dergisinde yayınlanan bulguları, bakterilerin mantarlar üzerinde şaşırtıcı bir hâkimiyetini gösterdi. Daha önce araştırmacılar, kağıt tabanlı sanatta mantarların baskın mikrobiyal topluluk olduğunu düşünüyorlardı.

blank
Araştırmacılar, tanımlanan bakterilerin yüksek bir oranının insan vücudunun mikrobiyomuna özgü olduğunu keşfettiler.

Bu nedenle sanat korumacıları, eski el yazmalarının ve çizimlerin bozulmasından sorumlu olan mantarların gelişmesini önlemek için büyük çaba sarf ediyorlar.

Şaşırtıcı olsa da, bu bakteri baskınlığı Leonardo da Vinci’nin ünü ile açıklanabilir. Aslında, araştırmacılar, tanımlanan bakterilerin yüksek bir oranının insan vücudunun mikrobiyomuna özgü olduğunu keşfettiler.

Bu, çizimlerin yıllar boyunca birçok elden geçtiğini gösteriyor. Bu teori, çizimlerdeki büyük miktarda insan DNA’sının varlığı ile daha da pekiştirilir. Bununla birlikte, DNA izlerinden herhangi birinin İtalyan ustanın kendisinin genetik materyali olup olmadığını kesin olarak söylemek imkansızdır.

Çalışma yazarları, insan DNA’sının yüksek oranına ilişkin olarak, “Bu sonuç, restorasyon tekniklerinin bilimsel kanıtlara dayalı olarak sürekli olarak gözden geçirilmesi gerektiğini ve koruma ve restorasyon alanındaki izleme çalışmalarının teşvik edilmesi gerektiğini göstermektedir” diye yazıyor.

“Aynı şekilde, konservatörlerin ve restoratörlerin zaten zahmetli çalışmalarını azaltmadan sanatsal ve kültürel mirasımızın tüm benzersiz nesnelerine eşlik eden bu doğal ‘biyo-arşivlerin’ hem dokümantasyonu hem de kurtarılması için yeni yöntemlere ve protokollere ihtiyaç vardır. . “

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Araştırmacılar, Leonardo da Vinci Çizimlerinde DNA Buldular

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör