Bir Akıllı Saat Uygulaması, İşitme Engellileri Yakındaki Seslere Karşı Uyarıyor

İçerik: Bir Akıllı Saat Uygulaması, İşitme Engellileri Yakındaki Seslere Karşı Uyarıyor

blank

Yeni bir akıllı saat uygulaması, sağır olan veya yakınlardaki mikrodalga bipleri veya araba kornaları gibi sesleri duymakta güçlük çeken kullanıcıları uyarıyor.

SoundWatch adlı sistemi sunan Dhruv Jain, “[Uygulama için] ana motivasyon, kendi deneyimlerimden ve meslektaşlarım ve benim birkaç yıldır sağır ve işitme güçlüğü çeken insanlarla yaptığımız sohbetlerden geldi,” diyor. 28 Ekim’de virtual ASSETS konferansı.

İşitme güçlüğü çeken Jain, duman alarmıyla uyumaktan kaçınmak için evde SoundWatch kullanıyor. “Bir doğa yürüyüşünde bana kuşların cıvıldadığını veya yakınlarda bir şelale olabileceğini söyler,” dedi. “Bu sesler beni daha mevcut ve dünyaya bağlı hissettiriyor.”

Akıllı telefonlar için ses farkındalığı uygulamaları mevcuttur. Ancak Jain, sesli bildirimlerin cebinde değil, bileğinde olmasını tercih ediyor ve sağır veya işitme güçlüğü çeken kişilerle yapılan anketler, onun yalnız olmadığını gösteriyor.

blank

SoundWatch uygulaması bir Android akıllı saat ile telefonu eşleştirir. Saat, ortam seslerini kaydeder ve bu verileri işlenmek üzere telefona gönderir. Telefon ilgi çekici bir ses algıladığında, akıllı saat titrer ve bir bildirim görüntüler.

Seattle’daki Washington Üniversitesi’nde bilgisayar bilimcisi olan Jain ve meslektaşları, uygulamayı 20 sesi tespit edecek şekilde tasarladı. SoundWatch deneylerde bu 20 sesi doğru bir şekilde yüzde 81,2 oranında tanımladı. Yalnızca acil sesleri (yangın alarmı, kapı vuruşu veya çalar saat) dinleyecek şekilde ayarlandığında, uygulama yüzde 97,6 doğruydu. SoundWatch’ı bir üniversite kampüsünde kullanan sekiz sağır ve işitme güçlüğü çeken kişi, uygulamaya genel olarak olumlu yorumlar verdi, ancak uygulamanın gürültülü dış mekan ortamlarında bazı sesleri yanlış sınıflandırdığını belirtti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bir Akıllı Saat Uygulaması, İşitme Engellileri Yakındaki Seslere Karşı Uyarıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör