M1 Yonga Setli MacBook Windows 10’u Çalıştırabilir mi?

İçerik: M1 Yonga Setli MacBook Windows 10’u Çalıştırabilir mi?

blank
M1 Yonga Setli MacBook Windows 10’u Çalıştırabilir mi?

Ayrıntılara girmeden önce, anlaşılması gereken birkaç faktör var. Apple, geçtiğimiz günlerde yeni MacBook için ARM tarafından geliştirilen M1 yonga setine geçti. Bundan önce, kullanıcılar Bootcamp kullanarak MacBook’larında Microsoft Windows’u çalıştırabilirdi. Ancak, yeni yonga setiyle, Windows bir x86 yonga seti gerektirdiğinden ve M1 işlemcisi ARM tabanlı olduğundan bu pek mümkün değil.

Ama burada MacBook’unu Windows’u çalıştıracak şekilde dönüştüren geliştirici Alexander Graf geliyor. M1 tabanlı MacBook sanallaştırılmış Windows 10’u çalıştırmak için yapıldı. Graf, bunun için açık kaynaklı bir sanallaştırma ve makine emülasyon yazılımı olan QEMU’nun değiştirilmiş bir sürümünü kullandı. Windows 10 ARM’nin Insider Önizlemesini çalıştırmak için kullandı. Ek olarak, geliştirici, sanallaştırma amacıyla tasarlanan Apple’ın Hypervisor çerçevesinden yararlandı.

Performans oldukça şüpheli olsa da Graf, Windows’taki MacBook’un hızlı ve akıcı bir performans sunduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, aynı şeyi deneyen birkaç kişi, performansla ilgili birkaç sorun bildirmiştir. Birincisi, şu anda kontrol altında görünen bağlantı sorunları vardı. Sorulan en önemli sorulardan biri, ne kadar iyi olduğu? Görünüşe göre Windows 10 ARM çalıştıran MacBook’un performansı oldukça yüksek görünüyor. Dizüstü bilgisayarın bir karşılaştırma sonucu, daha iyi ve gelişmiş performans gösterdi. Apple M1 tabanlı MacBook ile Microsoft Surface Pro X arasındaki bir karşılaştırma, MacBook’un Surface Pro X’ten daha pürüzsüz ve daha iyi çalıştığını gösterdi. M1 yonga setinin puanları yaklaşık yüzde 60-85 daha hızlı ortaya çıktı. Başka bir deyişle, M1 yonga setine sahip MacBook şu anda mevcut olan en hızlı Windows çalıştıran ARM dizüstü bilgisayardır!

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: M1 Yonga Setli MacBook Windows 10’u Çalıştırabilir mi?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör