Mars’ta Yiyecek Yetiştirmek, Filmlerde Göründüğünden Daha Zor

İçerik: Mars’ta Yiyecek Yetiştirmek, Filmlerde Göründüğünden Daha Zor

blank
Mars toprağını doğru bir şekilde kopyalamak için örneklerden biri, NASA’nın Curiosity gezgininin Mars’ta gördüğü volkanik kaya, kil ve tuzlar kullanılarak yapıldı.

”Martian” filmi bir kurgu romanına dayanıyor olsa da, büyüyen mahsuller yakın gelecekte bir gerçeklik olabilir ancak Mars’ta yiyecek etiştirmek, filmlerde göründüğünden daha zor. Astronotlar, ikmal görevlerine olan bağımlılıklarını azaltmak için Kızıl Gezegende çiftçilik yapmayı seçebilirler. Bununla birlikte, yeni laboratuvar deneyleri, Mars’ta çiftçiliğin, basitçe ekin ekip onları insan atıklarıyla gübrelemek kadar kolay olmayacağını gösteriyor. Bilim adamları, üç tür sahte Mars kiri kullandılar ve bunlara ekin diktiler.

Mars toprağını doğru bir şekilde kopyalamak için örneklerden biri, NASA’nın Curiosity gezgininin Mars’ta gördüğü volkanik kaya, kil ve tuzlar kullanılarak yapıldı. Mahsuller doğal topraklarda hayatta kalırken, sentetik toprak herhangi bir büyüme belirtisi gösteremedi. Colorado School of Mines in Golden gezegen bilimcisi Kevin Cannon, “Siz, Mars’a yaklaştıkça, daha doğru olan [kir] haline geldikçe, bitkilerin içinde büyümesinin gittikçe zorlaşması şaşırtıcı değil,” dedi. , Colo. Bu, “Mars’ta toprak kullanarak bitki yetiştirmek istiyorsanız, bu malzemeyi bitkilerin içinde büyüyebileceği bir şeye dönüştürmek için çok çalışmanız gerekeceğini söylüyor,” diye ekledi.

blank
Araştırmacılar sentetik toprağın pH’ını 7.2’ye düşürdükten sonra, mahsuller bir hafta hayatta kaldı

Biyokimyacı Andrew Palmer ve Melbourne’daki Florida Teknoloji Enstitüsü’ndeki ekibi, 22 Santigrat derecede ve yaklaşık yüzde 70 nemde sahte Mars kirine marul ve A. thaliana tohumlarını ekti. Tohumlar doğal toprakta büyüdü, ancak sentetik kirde filizlenemedi. Palmer, “Hidroponik benzeri koşullar altında bitkiler yetiştirip sonra onları yapay kire aktarırdık” diyor. Ekip, sorunun sentetik kirin 9.5’luk yüksek pH’ından kaynaklandığından şüpheleniyor. Diğer iki toprağın pH değeri 7 civarındadır. Araştırmacılar sentetik toprağın pH’ını 7.2’ye düşürdükten sonra, mahsuller bir hafta hayatta kaldı, ancak sonunda öldü. Ayrıca bir başka sorun da, sentetik kirin, Mars yüzeyinin yaklaşık yüzde ikisini oluşturan toksik bir tuz olan kalsiyum perklorat içermemesidir. Palmer’ın ekibi onu toprağa eklediğinde, hiçbir ürün toprakta yetişmedi. Pennsylvania’daki Villanova Üniversitesi’nden astrobiyolog Edward Guinan, Mars’ta bitki yetiştirmek için “perklorat büyük bir sorundur” diyor. “Dünyada perkloratları yiyecek olarak tüketen bakteriler var” diye ekledi. Mikroplar tuzu tüketir ve oksijen üretir. Guinan, bu bakterilerin Mars toprağında perklorat yemeye götürülmesi halinde toksik bileşenleri yok edebileceğine ve ayrıca astronotlar için solunabilir oksijen üretebileceğine inanıyor. Guinan, “Muhtemelen nereye indiğinize, toprağın jeolojisinin ve kimyasının ne olacağına bağlı” diyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Mars’ta Yiyecek Yetiştirmek, Filmlerde Göründüğünden Daha Zor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör