2021 Toyota Mirai FCV, 650 Km’lik Menzile ve Daha Şık Bir Görünüme Sahip

İçerik: 2021 Toyota Mirai FCV, 650 Km’lik Menzile ve Daha Şık Bir Görünüme Sahip

blank
2021 Toyota Mirai FCV, 650 Km’lik Menzile ve Daha Şık Bir Görünüme Sahip

Toyota’nın Mirai hidrojen yakıt hücreli elektrikli aracı (FCEV), evrendeki en bol kimyasal maddeyle çalışan tüm araçlar gibi, sürüşün geleceğinden beklediğimiz şeyde biraz kavisli. Gazla çalışan araçlar burada ve şimdi egemen olurken, elektrikli araçların pazar payını artırması ve sonunda kendimizi kasabada taşımanın baskın yolu haline gelmesi bekleniyor. FCEV’ler bu iki dünyanın da en iyisini, artı hızlı yakıt ikmali ve çok daha küçük karbon ayak izi sunuyor, ancak yakıt ikmali altyapısı gerçekleşmedi.

  • Toyota, 2021 Mirai’nin daha verimli bir yakıt hücresi yığını sayesinde 400 mil menzile sahip olacağını söylüyor.
  • Bu ikinci nesil Mirai, yaklaşık 50/50 ağırlık dağılımına sahip arkadan çekişli bir sedan, ancak bir spor sedan olarak sınıflandırılacak kadar güçlü değil.
  • Toyota, fiyatı mevcut Mirai’ye kıyasla yüzde 20 düşürüyor ve FCEV’nin satışlarını küresel olarak on kat artırmayı umuyor.

Hyundai de dahil olmak üzere pes etmek üzere değil, bu yüzden burada şık 2021 Toyota Mirai, gelişmiş menzili, biraz daha fazla beygir gücü, 50/50 ağırlık dağılımı ve şimdi arkadan çekişli bir araç var. Toyota, tüm bu güncellemelerin aracın küresel satışlarında on kat artışa yol açacağını umuyor ve ayrıca 59.545 $ ‘dan başlayan 2020 modelinden yüzde 20 daha ucuz olacağını vaat ediyor, ancak Toyota henüz belirli sayıları açıklamadı.

2021 Mirai, Toyota’nın GA-L platformu üzerine inşa edilmiştir. Mevcut Mirai’den 2,6 inç daha düşük ve 2,8 inç daha geniş, daha şık ve daha sportif bir duruş sağlıyor. Uzun kaputun altında daha kompakt bir yakıt hücresi yığını bulunur. Yakıt hücresi silindirleri, kabinin altında ve bagajın altında bulunur. Daha büyük bir değişiklik, önden arkadan çekişe geçiştir, ancak bu karar, sürüşü daha heyecanlı hale getirmekten ziyade aracın tüm güç aktarım bileşenleri için mevcut boşluğa dayanıyordu.

Hidrojenin güce dönüştürüldüğü yeni daha küçük yakıt hücresi yığını, mevcut Mirai’nin 114 kW’ına kıyasla 128 kW üreterek daha verimli. Arkadaki tek motor 180 beygir gücü ve 221 lb-ft tork üretiyor. Yani, hızlı görünmesine rağmen, Toyota sıfırdan 62 mil / saate kadar süresinin yaklaşık 9,2 saniye olduğunu iddia ediyor.

Yine de Toyota, aracın yaklaşık 50/50 ağırlık dağılımının ve düşük ağırlık merkezinin sürüş sırasında sportif bir his vermesi gerektiğini söylüyor. Önemli olan, baş mühendis Yoshikazu Tanaka’ya göre, 2020 modelinin EPA tahminine göre tahmini 312 miline kıyasla direksiyonun arkasındaki sürenin yaklaşık 404 mile çıkarılmış olmasıdır. Bu, henüz emekleme aşamasında olan bir yakıt ikmal altyapısı kullanan bir araç için önemlidir.

Hidrojen yakıt ikmal istasyonları orada, ancak çoğunlukla Kaliforniya ve New England’ın bazı bölgelerinde yoğunlaşıyor ve Mirai ve diğer yakıt hücreli araçların çalıştırılabileceği alanları sınırlıyor. 2020 modeli yalnızca Kaliforniya ve Hawaii’de satılıyor. Yine de, 2021 Mirai selefinden çok daha iyi görünüyor ve artan menzili onu potansiyel alıcılar için daha çekici hale getiriyor. Ancak Toyota, ABD’li alıcılar arasında muazzam bir satış artışı görmek istiyorsa, bu altyapının yetişmesi gerekecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: 2021 Toyota Mirai FCV, 650 Km’lik Menzile ve Daha Şık Bir Görünüme Sahip

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak: Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, 3D baskının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör