Çin Salı Günü Aya İniş ve Numune Toplama Girişiminde Bulunacak

İçerik: Çin Salı Günü Aya İniş ve Numune Toplama Girişiminde Bulunacak

blank
Çin Salı Günü Aya İniş ve Numune Toplama Girişiminde Bulunacak

Çin geçen hafta Chang’e 5 uzay aracını sessizce aya fırlattı. Sonda, Salı günü ayın yüzeyine inmeye hazırlanırken ay yörüngesine girdi. Geçtiğimiz birkaç gün içinde Çin, sondasını bir dizi yörünge manevrasıyla yüzeye inmeye hazırlıyordu.

Çin Ay Keşif Projesi’ne göre, Cumartesi günü saat 4: 48’de, sonda, ana motorunu 17 dakikalık bir yanma gerçekleştirerek, Ay’ın yerçekimi tarafından yakalanacak kadar yavaşlattı. 12: 40’ta. Pazar günü PT, iniş aracı ve onun tırmanma aracı ayın yörüngesinde modülden ayrıldı.

Modül, ayın etrafında yüzeyin yaklaşık 125 mil yukarısında yakınlaştırmaya devam ederken, iniş aracı ve tırmanma aracı otonom olarak Ay yüzeyine ulaşmaya çalışır. İnişten 10 mil önce hareket edecekler. Misyonun zamanlamasına ilişkin sosyal medya görüntülerine göre, touchdown Salı günü PT yaklaşık olarak 07: 15’te gerçekleşecek.

Konma üzerine, Chang’e 5’in, yörüngeye geri dönmeden ve ganimetlerini yörüngeye aktarmadan önce, ayın yüzünde bir sivilce şeklindeki volkanik bir bölge olan Mons Rumker’den yaklaşık 4,5 pound ay toprağı toplaması planlanıyor. Ay yüzeyinde neredeyse 48 saat geçirecek, aydaki kirleri delecek ve Dünya’ya geri getirmek için örnekleri toplayacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin Salı Günü Aya İniş ve Numune Toplama Girişiminde Bulunacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör