Dünyanın En İnce Saatinin İnanılmaz İşleyişi

İçerik: Dünyanın En İnce Saatinin İnanılmaz İşleyişi

blank
Dünyanın En İnce Saatinin İnanılmaz İşleyişi

Piaget’in kapılarını terk eden her bir Altiplano Ultimate Concept’i bir araya getirmekle görevli tek saatçi olan Jean Daniel Hoffman’ın büyük bir sorumluluğu var. Dünyanın en ince mekanik kol saati, meslektaşlarının mücadele ettiği 269 parçalı tourbillonlar ve 407 parçalı dakika tekrarlayıcılara kıyasla yalnızca 167 parçaya sahip olabilir, ancak gerçek şu ki, saatler ve dakikalardan başka bir şey içermeyen ultra ince saatler geçerli kendi başlarına aşırı komplikasyonlar olarak.

Piaget Ultimate Concept, ilk olarak 2018’de gösteri çalan bir kavram kanıtı olarak piyasaya sürüldü; şimdi saat artık tamamen ticari formda (kafa karıştırıcı bir şekilde, hala “Konsept” adaylığı ile). Bu, dünyanın en ince tourbillon’u, dakika tekrarlayıcıları, kronografı vb. Dahil olmak üzere son zamanlarda rekorları kırmış olmalı. 1957’den beri ince saat yapımında referans noktası oluşturan bir markanın gururu.

Bu, Valentin Piaget’in 2 mm inceliğindeki “9P” mekanizmasını ortaya çıkardığı yıldı. Bu mekanizmada ince ama sağlam yapı, daha geniş 20,5 mm kadran çapına sahipti. Onu taşıyan saat, Bolivya platosundan sonra, uygun şekilde Altiplano’ydu. Nihai smokin saati, çok geçmeden Salvador Dali ve Fransız film yıldızı Alain Delon’un beğenisini kazandı.

Ultimate Concept, kasa dahil, bütünüyle 9P hareketi kadar kalın. Tik taklidi düzeneği, sıkıca sarılmış sarım silindiri ve dişli takımı gibi bileşenlerin bu kadar dar alanlarda çalışmasına imkan veren oyundaki sonsuz küçük fiziğin ötesinde, hareketli parçaların kendisinden başka bir şeyin zayıflatılması gerekiyordu.

En büyük sezgisel sıçrama birkaç yıl önce gerçekleşti. Piaget, 2014’ün muhteşem 900P’si ile hareketi ayrı bir taban plakası yerine (normalde olduğu gibi) kasa arkasının iç yüzeyine monte etme fikrine öncülük etti. (Piaget bunu yapan ilk kişi değildi. Ancak sıçrama: Bu, 1983’ün devrim niteliğindeki enjeksiyon kalıplı Swatch saatinde bulunan, 37 yıl öncesinden bir çözüm.)

blank

Peki, bu yılki Ultimate Concept 3,65 mm kalınlığındaki 900P’den nasıl bir 1,65 mm daha kesti? Bisiklet koçu Sir Dave Brailsford’dan alıntı yapmanın yanıtı, marjinal kazançlar içindedir. Başlangıç ​​olarak, dört ana altyapı parçasının – hareket taban plakası, kasa arkası, çevreleyen kasa halkası ve bombeli çerçeve – tümü, tek bir kobalt alaşımından tek parça olarak CNC’de frezelenmiştir.

Sonra bir denge köprüsüne asılı kalmak yerine – genellikle herhangi bir ince hareketin en uzun kısmı olan – şimdi arka plakadaki bir girinti içinde “yüzen” ve bilyeli yataklar üzerinde salınan denge çarkı var. Taç şeklindeki pinyonu namluya bağlı bir dişli ile genellikle dikey ve yoğun bir şekilde birbirine geçen “anahtarsız işler” veya ayar tepesinde daha fazla zarafet bulunabilir. 900P-UC, silindirik dişliyi bir sonsuz dişli ile değiştirerek namluyu tek bir düzlemde hareket ettirir. Oldukça cesurca, tepenin kendisi çubuk şeklindedir ve kasanın yan tarafıyla aynı hizada yerleştirilmiştir.

Sipariş üzerine üretilen saat, “uygulama fiyatı” olarak tanımlansa da, WIRED saatin 300.000 İsviçre Frangının kuzeyinde olduğunu anlıyor. İlk etapta Jean Daniel Hoffman’ın yapılacaklar listesine girebilen birinin Ultimate Concept kullanan başka biriyle karşılaşması pek olası değildir. Ancak, mutlak bireyselliği garanti etmek isteyenler için Piaget, 10.000 olası taban plakası kaplaması, köprü rengi, ibreler ve kayış stiliyle saat için özelleştirme hizmeti sunuyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dünyanın En İnce Saatinin İnanılmaz İşleyişi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör