Elektrikli Bir Arabayı Şarj Etmek Ne Kadar Sürer?

İçerik: Elektrikli Bir Arabayı Şarj Etmek Ne Kadar Sürer?

blank
Farklı elektrikli araçların menzilleri

Güç kaynağı
Güç kaynağı ile başlayalım. Tüm elektrik prizleri eşit yaratılmamıştır. Bir mutfaktaki ortak 120 voltluk, 15 amperlik priz, bir fışkırtma tabancası bir bahçe hortumu gibi bir elektrikli kurutucuya güç veren 240 voltluk bir prizdir. Tüm elektrikli araçlar teorik olarak büyük pillerini standart mutfak prizinden şarj edebilir, ancak 55 galonluk bir namluyu bir su tabancasıyla doldurmaya çalıştığınızı hayal edin. Bir EV pilini 120 voltluk bir kaynakla yeniden şarj etmek — bunlar, mühendislerin EV’leri tasarlamak için kullandığı bir standart olan SAE J1772’ye göre Seviye 1 olarak kategorize edilir – saatler değil, günlerle ölçülür.

Bir EV’ye sahipseniz veya sahip olmayı planlıyorsanız, evinize Seviye 2–240 volt, minimum şarj çözümü takmayı düşünmeniz akıllıca olacaktır. Tipik bir Seviye 2 bağlantısı 240 volt ve 40 amperdir. Daha az amper hala Seviye 2 olarak kabul edilirken, 40 amperlik bir devre muhtemelen bir EV’nin yerleşik şarj cihazlarını en üst düzeye çıkaracaktır (bir dakika içinde olanlar için daha fazlası). Çünkü, aracın yerleşik şarj cihazlarının etkinliğini maksimize etmiyorsanız, optimumdan düşük bir güç kaynağı, esasen şarj süresini uzatan bir sınırlayıcı plakadır.

Olası en hızlı şarj için, bir DC hızlı şarj cihazına takmanız gerekir. Bunlar, namluyu bir yangın hortumuyla doldurmanın EV eşdeğeridir. Kesin olarak ölümcül bir DC güç akımı otomobilin aküsüne pompalanır ve kısa sırayla kilometrelerce menzil eklenir. Tesla’nın V3 süperşarjları 250 kW’a kadar pompalar ve Electrify America’nın otomotiv defibrilatörleri 350 kW’a kadar kalp durdurma gücü ateşler. Ancak, tüm şarjlarda olduğu gibi, araç aküsünün şarj durumu (SoC) düşük veya yüksek olduğunda akış kısılır. Ve araçların DC şarjı kabul etme kabiliyeti büyük ölçüde değişir. Örneğin, Porsche Taycan 270 kW’a kadar şarj edebilirken, bir Chevy Bolt EV yalnızca 50 kW yönetebilir (ve bu kapasitenin eklenmesi 750 $ ‘a mal olur).

Araç aküsünün SoC’si yüzde 20’nin altında veya yüzde 80’in üzerinde olduğunda, bir DC hızlı şarj cihazının şarj hızı önemli ölçüde yavaşlar; bu, pil ömrünü optimize eder ve aşırı şarj riskini sınırlar. Bu nedenle, örneğin, üreticiler genellikle hızlı şarjın sizi “30 dakika içinde yüzde 80’e çıkaracağını” iddia ediyor.

blank
Elektrikli Bir Arabayı Şarj Etmek Ne Kadar Sürer?

Şarj Kapasitesi
Elektrikli bir arabaya taktığınız şeyin “şarj cihazı” olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama var, aslında arabada pili şarj etmek için duvardaki AC elektriğini DC’ye dönüştüren bir pil şarj cihazı var. Yerleşik şarj cihazları, gücü güvenli bir şekilde pil paketine aktarır ve genellikle kilovat cinsinden kendi güç oranlarına sahiptir. Bir arabada 10 kW’lık bir şarj cihazı ve 100 kWh’lik bir pil takımı varsa, teorik olarak tamamen boşalmış bir aküyü şarj etmek 10 saat sürer.

Belirli bir EV’nin optimum şarj süresini ölçmek için, pil kapasitesinin kWh sayısını yerleşik şarj cihazının güç değerine böler ve ardından şarjla ilişkili kayıpları yüzde 10 eklersiniz. Bu, elbette güç kaynağının şarj cihazlarını maksimize edebileceğini varsaymaktır.

Tipik yerleşik şarj cihazları en az 6.0 kilovattır, ancak bazı üreticiler bunun neredeyse iki katını sunar. Örneğin mevcut Tesla Model 3 Performance, 80,5 kWh pilini şarj etmek için 240 volt, 50 amperlik bir devreden tam olarak yararlanabilen 11,5 kW’lık bir şarj cihazına sahipken, Model 3 Standard Plus bir 7.6 ile donatılmıştır. -kW şarj cihazı. Yeniden şarj süresi matematiği yapmak, iki arabanın pillerini doldurmanın yaklaşık aynı zaman alacağını gösteriyor, ancak Performance modelininki yüzde 50 daha büyük. İyi eşleştirilmiş bir elektrik kaynağı ve yerleşik şarj cihazının güzelliği, EV’nizi neredeyse bitmiş bir pille evde takabilmeniz ve sabahları sizi bekleyen tam şarjlı bir ata sahip olabilmenizdir.

Ayrıca, bazı elektrikli araç üreticilerinin web sitelerinde yaklaşık şarj sürelerini de bulabilirsiniz. Örneğin Mini, yakında çıkacak Mini Cooper Electric’in birkaç farklı şekilde şarj sürelerini listeliyor. 50 kW’a kadar Seviye 3 DC hızlı şarj istasyonunda 36 dakikada yüzde 80’e şarj olduğunu iddia ediyor; 7,4 kW’a kadar bir evde veya halka açık Seviye 2 şarj istasyonunda saatte yüzde 20; ve ayrıca Seviye 2 istasyonunda saatte 15–25 mil menzil. Ancak, şarj başladığında pilin ne durumda olduğunu hiçbir yerde belirtmez.

Hiç şüphe yok ki üreticiler bir gün şarj sürelerini ifade etmek için tek bir ölçüye karar verecekler. Ancak şimdilik, nasıl ve nerede yaparsanız yapın, bir EV’nin pilini doldurmanın, gazla çalışan bir arabanın yakıt deposunu doldurmaktan çok daha uzun sürdüğünü bilin.

5 1 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elektrikli Bir Arabayı Şarj Etmek Ne Kadar Sürer?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak: Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, 3D baskının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör