Telefonunuzda Gizliliği Sağlayacak Yedi Basit Android Düzeltmesi

İçerik: Telefonunuzda Gizliliği Sağlayacak Yedi Basit Android Düzeltmesi

blank

Cihazınızın çalıştırdığı koddaki olası hataları veya güvenlik kusurlarını kapatmak için otomatik yazılım güncellemeleri açılmalıdır – uygulamalar için bu, uygulamaları otomatik güncelleme seçeneği altındaki Play Store ayarlarında ve ziyaret etmeniz gereken daha geniş Android işletim sistemi için yapılır. Ayarlar uygulamasını açın ve ‘sistem güncellemelerini’ bulun (sahip olduğunuz telefonun markasına bağlı olarak farklı klasörlerde olabilir). Uygulamalar hakkında konuşurken, Android ayarlarındaki gizlilik menüsünü de ziyaret etmeli ve her bir uygulamaya hangi izinleri verdiğinizi kontrol etmelisiniz: muhtemelen konum paylaşımını ve fotoğraflara ve dosyalara erişimi adil bir şekilde kapatabilirsiniz. birkaç uygulama. Şimdi tüm bu parçalar yoldan çıktı, biraz daha etli şeylere geçelim. İşte Telefonunuzda Gizliliği Sağlayacak Yedi Basit Android Düzeltmesi;

Uygulamalarınızı kilitleyin
Telefonunuzda, yanlış ellere düşerse insanların içeri girmesini önlemek için bir şifreniz veya PIN’iniz vardır. Ama bazen yeterli olmuyor. Kilidi açılmış telefonunuzu çevrenizdeki insanlara vermek isteyeceğiniz zamanlar vardır – örneğin, ailenizin veya arkadaşlarınızın fotoğraflarını göstermek veya oynaması için çocuklarınıza vermek – ve uygulamalara fazladan kilitler koymayı düşünebilirsiniz. daha güvenli olmak istiyorum. Apple’ın iOS’undan farklı olarak Google, uygulamaların diğer uygulamaları kontrol etmek için izin istemesine izin verir. Bu, bireysel uygulamaları şifreyle kilitlemenin mümkün olduğu anlamına gelir.

Uygulamalarınızı kilitlemek için başka bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Android uygulama mağazasında bol miktarda mevcuttur ve tüm indirmelerde olduğu gibi, neye eriştiğiniz konusunda dikkatli olmalısınız. Bir uygulama reklamlarla doluysa, açık gizlilik politikalarına sahip değilse veya güvenilir bir geliştiriciye ait değilse, muhtemelen bundan kaçınmalısınız. Bir uygulama dolabı için Norton Uygulama Kilidi, başlamak için kötü bir yer değildir. Güvenilir bir güvenlik adındandır ve tek tek uygulamaların veya grupların aynı şifreyle korunmasına izin verir.

Bildirimleri gizle
Seyahat şu anda pek çok insan için gerçekten bir seçenek değil, ancak birinin toplu taşıma araçlarında omzunuzun üzerinden bakması ve içerdiği tam mesajla birlikte açılan bildirimler görmesinden daha utanç verici bir şey yoktur. Ekranınızı iş arkadaşlarınızla paylaştığınızda da tekrarlanan bir his ve içinde bulunduğunuz toplantıyla ilgili dedikodu dolu bir mesaj parlıyor.

Yine de bu şekilde olmak zorunda değil. Ayarlara gidin ve bildirimleri arayın ve bu sayfadan “hassas bildirimler” seçeneğini kapatın. Bu, mesajlarınızın içeriğinin telefon kilitlendiğinde bildirim şeridinde açılmayacağı anlamına gelir.

Takip yazılımlarını kontrol edin
2020’de takip yazılımlarında rahatsız edici bir artış oldu. Telefonlarda, takip yazılımı, arka planda çalışan ve bir kişinin yaptığı her şeyi kaydedebilen ve takip edebilen uygulamalar olarak kendini gösteriyor. Özel olarak aramaya gitmediğiniz sürece teknoloji görünmez görünebilir ve bir tür zorlayıcı kontrol ve teknolojiyi kötüye kullanma biçimi değildir.

Birisi cihazınıza takip yazılımı yüklediyse, orada olabileceğinin birkaç belirtisi vardır. Telefon ısınabilir ve pil seviyelerinin hızla düştüğünü görebilir. Siber güvenlik şirketleri, antivirüs araçları aracılığıyla gizli yazılım kodunu giderek daha fazla tespit ediyor – hem Kaspersky Antivirus hem de Avast’s Antivirus, telefonunuzda kötü amaçlı uygulamalar olup olmadığını kontrol edebilir. Refuge’nin Ulusal Aile İçi Suistimal yardım hattı, teknoloji temelli aile içi istismara maruz kalan kişilere de yardımcı olabilir.

blank

VPN kullanın
Sanal Özel Ağlar (VPN’ler) gizliliğinizi korumak için güvenli değildir ancak yardımcı olabilirler. Yazılım, cihazınızdan uzak bir sunucuya şifreli bir bağlantı oluşturur ve bunun üzerinden internet trafiğini geçirir: İnternet servis sağlayıcınızın tarama geçmişinizi tam olarak bilmesini ve saklamasını durdurur, bu Birleşik Krallık gözetim yasaları kapsamında gerekli olabilecek bir şeydir. Gazeteciler, aktivistler ve devlet sansüründen kaçınmak isteyen kişiler VPN’lerin en sık kullanıcılarından bazılarıdır.

Varsayılan uygulamalarınızı değiştirin
Android telefonunuzu bir süredir kullanıyorsanız, arama, sesli asistanlar, telefon ve SMS için kullandığınız uygulamaları muhtemelen iki kez düşünmemişsinizdir. Bu yaz Google, Avrupa Rekabet Komisyonu tarafından 3,8 milyar sterlin para cezasına çarptırıldıktan sonra, yeni Android telefonlarda insanların ilk kurulum sırasında arama motorlarını seçmelerine olanak tanıyan bir seçim ekranı başlattı. Bu, Google olmayan bir arama motoru seçmenize olanak tanır – evet, bunlar var.

Android’in ayar seçeneklerinde, “uygulamalar ve bildirimler” bölümünde “varsayılan uygulamaları” arayın ve en sık kullandığınız uygulamaları seçebilirsiniz. Aramanın ötesine geçer: tarayıcıları, dijital asistanları, ev uygulamasını, telefon uygulamasını ve SMS uygulamasını değiştirebilirsiniz. Favori gizlilik dostu alternatiflerimizden bazıları Firefox (bir tarayıcı için), DuckDuckGo (tarayıcı ve arama), Signal (SMS).

Her şeyi şifreleyin
Telefonunuzun şifresi dosyalarınızı ve verilerinizi telefonunuza erişmeye çalışan birinin erişimine karşı korurken, telefonunuzda depolanan verilerin teknik düzeyde güvenliğini sağlamak için hiçbir şey yapmaz. Bunun için cihazınızın diskini şifrelemeniz gerekir. Şifrelemeyi açmak, parolaya sahip olmadıkları sürece, dosyalara cihazınızdan çıkarmaya çalışan hiç kimse tarafından erişilemeyeceği anlamına gelir. Google, “Şifreleme, yetkisiz bir taraf verilere erişmeye çalışsa bile verileri okuyamamasını sağlar,” diyor.

Telefonunuzu ayarlar uygulaması aracılığıyla şifreleyebilirsiniz – güvenlik veya şifreleme arayarak kolayca bulunur. Bunu yapmak için telefonunuzun PIN kodunu girmeniz veya oluşturmanız ve şarjda olduğundan emin olmanız gerekir. Tam bir cihazın şifrelenmesi biraz zaman alabilir, bu nedenle bunu bir süre kapalı kalma süresinde yapmak muhtemelen en iyisidir. Google, 2015’ten beri Android cihazların şifrelenebilmesini zorunlu hale getirdi ve düşük kaliteli cihazlarda daha az kaynak yoğun hale getirme çabalarını artırıyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Telefonunuzda Gizliliği Sağlayacak Yedi Basit Android Düzeltmesi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple, Ekstrem Sporlar İçin Sağlam Bir Saat Piyasaya Sürebilir

Apple, Ekstrem Sporlar İçin Sağlam Bir Saat Piyasaya Sürebilir: Çizilmeye ve 50 metreye kadar suya …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör