Çin’in Chang’e 5 görevi Ay’a İndi

İçerik: Çin’in Chang’e 5 görevi Ay’a İndi

blank
Çin’in Chang’e 5 görevi Ay’a İndi

Çin’in bir ay toprağı örneğini Dünya’ya geri getirmekle görevli Chang’e 5 görevi Salı günü Ay’a başarıyla indi ve Çin’in ay yüzeyine üçüncü kez robotik bir uzay aracı yerleştirdiği oldu. İniş aracı yakında ay toprağı örneklerini kazmaya başlayacak ve bu örnekler bu ay içinde gezegenimize iade edilecek.

Chang’e 5, 23 Kasım’da Çin’in Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Bölgesinden fırlatıldı ve Long March 5 roketinin üzerinde uzaya uçtu. Bu, 2 ila 4 kilogram ay kirini Dünya’ya geri getirmek için birlikte çalışacak dört ana uzay aracından oluşan karmaşık bir görevdir. Dörtlü birbirine bağlı olarak Ay’a gitti ve 28 Kasım’da Ay yörüngesine girdi.

Bu dört uzay aracından ikisi, üst üste istiflenmiş bir iniş aracı ve bir tırmanma aracı içeriyor. 28 Kasım’da çift, Ay çevresinde yörüngede kalan üçüncü uzay aracı Chang’e-5’in hizmet modülünden ayrıldı. İniş ve çıkış modülü CGTN’ye göre bugün ay yüzeyine indi, ancak bir süre sağlanmadı.

Şimdi önümüzdeki birkaç gün içinde, arazi aracı ay kirini delmek için robotik bir kol kullanacak ve kayaları toplayıp bir numune kabının içinde depolayacak. Numune alındıktan sonra robotik kol, kabı, konveyörün üstündeki çıkış modülüne aktaracaktır. Ardından, Chang’e-5’in ikinci kalkışının zamanı gelecek ve yükselme modülü, örnek yedekte iken iniş aracından fırlayacak. Yükselme modülü, yörüngede hizmet modülü ile buluşacak ve birlikte uzay aracı Dünya’ya geri dönecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Chang’e 5 görevi Ay’a İndi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör