Çin’in Chang’e 5 Probu Görevini Tamamladı, Geri Dönmeye Hazırlanıyor

İçerik: Çin’in Chang’e 5 Probu Görevini Tamamladı, Geri Dönmeye Hazırlanıyor

blank
Bilim adamları, örneklerin Ay’ın kökeni, oluşumu ve yüzeyindeki volkanik aktivite hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacağını umuyorlar.

Pekin Perşembe günü yaptığı açıklamada, ayın daha önce keşfedilmemiş bir kısmından malzeme toplamak için gönderilen bir Çin uzay sondasının görevini tamamladığını ve kırk yıl içinde dünyanın ilk ay örneklerini geri göndermeye hazırlandığını söyledi.

Çin, 2022 yılına kadar mürettebatlı bir uzay istasyonuna sahip olma ve sonunda Ay’a insan gönderme umuduyla, askeri amaçlı uzay programına milyarlarca dolar akıttı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, adını efsanevi Çin Ay tanrıçasının adını taşıyan Chang’e 5 uzay aracının Salı günü aya indiğini ve şimdi ay kayaları ve toprağı toplamasını tamamladığını söyledi.

Nature bilim dergisine göre uzay aracı, Oceanus Procellarum veya geniş bir lav ovası olan “Fırtınalar Okyanusu” olarak bilinen bir bölgeden iki kilogram (4,5 pound) malzeme toplayacaktı.

blank
Bu, Sovyetler Birliği’nin 1976’daki Luna 24 görevinden bu yana bu türden ilk girişim.

Bilim adamları, örneklerin Ay’ın kökeni, oluşumu ve yüzeyindeki volkanik aktivite hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacağını umuyorlar.

Devlet medyası bu hafta, geminin ay yüzeyinde “yaklaşık 48 saat” görev için hazırlandığını söyledi.

Başarılı olursa Çin, 1960’larda ve 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’dan örnek alan üçüncü ülke olacak.

Bu, Sovyetler Birliği’nin 1976’daki Luna 24 görevinden bu yana bu türden ilk girişim.

CNSA Perşembe günü, Chang’e 5’in örneklemeyi tamamladığını ve toplanan malzemeleri Çarşamba gecesi özel bir kapta başarıyla paketlediğini söyledi.

Uzay ajansı ayrıntı vermeden, “Bilimsel tespit planlandığı gibi gerçekleştirildi.” Dedi.

ABD uzay ajansı NASA’ya göre, numuneler Aralık ayı başlarında kuzey Çin’in İç Moğolistan bölgesine inmek üzere programlanan bir kapsül içinde Dünya’ya geri gönderilecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Chang’e 5 Probu Görevini Tamamladı, Geri Dönmeye Hazırlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör