Elektrikli Chevy Bolt’un Bataryası Yanıyor, Davalar Açılmaya Başlandı

İçerik: Elektrikli Chevy Bolt’un Bataryası Yanıyor, Davalar Açılmaya Başlandı

blank
GM, Kasım ayında 68.000’den fazla aracı geri çağırdığını duyurdu

General Motors aleyhine Chevy Bolt’un pilinin “alev almaya eğilimli” olduğu iddiasıyla bir toplu dava açıldı. Dava, GM’nin arızalı bir akü nedeniyle 68.000 Bolt’u geri çağırdığını duyurmasının hemen ardından geldi.

Illinois’in Kuzey Bölgesi’nde açılan dava, Bolt’un pilinin bozuk ve tehlikeli olduğunu iddia ediyor. Spesifik olarak, elektrikli araçtaki piller dolu veya çok yakın şarj edildiğinde yangın riski oluştururlar. Dava, şirketi dolandırıcılık, ihmalkar uygulamalar ve “arızalı araçları bilerek pazara sunmak ve ülke çapındaki tüketicileri dolandırmak” ile suçluyor. Davacılar maddi tazminat talep ediyor.

Detroit News’in son günlerde bildirdiğine göre, tam şarjlı veya neredeyse tamamen şarj edilmiş pillere sahip Bolt’ların dahil olduğu en az beş yangın vakası meydana geldi. Bu yangınlardan üçü, araç kusurlarını denetleyen Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından soruşturuluyor. GM, duman inhalasyonundan kaynaklanan iki yaralanma raporu buldu. GM, 13 Kasım’da 68.667 Chevy Bolts için bir geri çağırma yayınladı.

blank
General Motors aleyhine Chevy Bolt’un pilinin “alev almaya eğilimli” olduğu iddiasıyla bir toplu dava açıldı.

Soruşturma devam ederken GM, gelecekteki olayları önlemek için araç şarjını tam kapasitenin yüzde 90’ı ile sınırlayacak bir yazılım geliştirdiğini söyledi. Chevy bayileri, maksimum şarj durumunu yüzde 90 ile sınırlandırmak için 17 Kasım’dan itibaren müşterilerinin araç aküsü yazılımını güncellemekle görevlendirildi.

Davacılar ayrıca GM’yi Bolt’un yeteneklerini abartmakla suçluyor. Otomobil üreticisi, Bolt’un pil kapasitesinin 60 kWh olduğunu söylerken, davacılar aslında 57 kWh olduğunu iddia ediyor. Dava, Bolt’un sahibi Andres Torres tarafından açıldı ve toplu eylem statüsü için sertifika almaya çalışıyor.

GM sözcüsü, “Belirli 2017-2019 Chevrolet Bolt EV’lerinde bir güvenlik geri çağırma işlemi gerçekleştirmenin ortasındayız” dedi. “İlgili herhangi bir dava hakkında yorum yapmayacağız.”

blank

Chevy, Cadillac ve GMC’nin sahibi olan GM, pil arızaları nedeniyle gönüllü geri çağırma yapan en son otomobil üreticisi. Geçen yıl Audi, batarya yangın riski nedeniyle şirketin tamamen elektrikli ilk otomobili olan 500’den fazla E-Tron SUV’u geri çağırdı. Çin’in NIO’su, 2019’da ortaya çıkan çok sayıda pil yangını raporunun ardından ES8 elektrikli SUV’lerinin yaklaşık 5.000’ini geri çağırdı.

Elektrikli araçların içten yanmalı arabalardan farklı bir hızda alev aldığına dair bir kanıt yok, ancak konu daha fazla elektrikli araç yola çıktıkça daha fazla inceleme aldı. Hatta ilk müdahale ekipleri, bazı geleneksel yöntemlerle söndürülemedikleri için EV pil yangınlarını idare etmek üzere eğitiliyorlar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elektrikli Chevy Bolt’un Bataryası Yanıyor, Davalar Açılmaya Başlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak

Ford ve HP, F-250 Parçaları Üretmek İçin İş Birliği Yapacak: Sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, 3D baskının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör