iPhone’un Wi-fi Aracılığıyla Uzaktan Hacklenebiliyor!

İçerik: iPhone’un Wi-fi Aracılığıyla Uzaktan Hacklenebiliyor!

Araştırmacılar, Apple iPhone’ların sahibi hiçbir şey yapmadan uzaktan saldırıya uğramasına izin veren bir kusuru ortaya çıkardı.

Genellikle akıllı telefon korsanları, kontrolü ele geçirmek için şüpheli bir bağlantıya tıklayarak, bir mesajı açarak veya kötü amaçlı bir uygulama indirerek kullanıcı hatasına dayanır.

Ancak Google Project Zero araştırmacısı Ian Beer, saldırganların e-postaları, fotoğrafları, mesajları nasıl çalabileceklerini ve hatta kamera ve mikrofona nasıl erişebileceklerini ortaya çıkardı.

Apple sorunu Mayıs ayında düzeltti. Ve tüm güncel cihazlar güvenlidir. Hack, Apple’ın cihazları Apple Wireless Direct Link adlı bir teknoloji kullandığı için mümkün oldu.

Bu, kullanıcıların Apple’ın AirDrop teknolojisi üzerinden dosya ve fotoğraf göndermesine ve diğer iOS cihazlarıyla ekranları kolayca paylaşmasına izin vermek için wi-fi kullanır.

Bay Beer, bilgisayar korsanlarının bir cihaza uzaktan nasıl erişebileceğini göstermek için bu ağı kullandı.

Bir blog gönderisinde, altı ay boyunca araştırdığı hack işlemini nasıl tamamladığını açıkladı.

‘Zengin toplamalar’
Güvenlik açığının “vahşi ortamda kullanıldığına” dair hiçbir kanıt bulamadı, ancak bazı kişilerin hata Mayıs ayında düzeltildiğinde tweet attığını söyledi.

“Hepimiz bu cihazlara giderek daha fazla ruhumuzu döktüğümüzde, saldırgan şüphesiz bir hedef hakkında bilgi hazinesi kazanabilir,” dedi.

Apple, BBC News’in yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Manchester Üniversitesi’nde siber güvenlik uzmanı olan Prof Daniel Dresner, bilinen istismar eksikliğinin ve tespit ve iyileştirmeye dahil olanların hızlı tepkilerinin güven verici olduğunu söyledi.

“Cihazlar daha bağlantılı hale geldikçe yeni hizmetlerden nasıl yararlanılabileceği düşünüldüğünde bu önemli,” dedi.

“Telefonlar, her zaman açık çevrimiçi yaşamın temel noktası gibi göründüğünden, bu güvenlik açıklarından yararlanmak için zengin seçimlerdir.”

Surrey Üniversitesi’nden Profesör Alan Woodward, “Bu, telefonu kesmek için telefona çok yakın olmanız gerekmediğini gösterdi,” dedi. “Bu çok basit bir hack. Gerçekten anlamanız bile gerekmiyor. önemli miktarda veriyi ondan kaldırabilmek için aygıtın içinde neler oluyor. “

Geçen yıl, Bay Beer, haftada binlerce kez ziyaret edildiği söylenen bubi tuzaklı web sitelerini kullanarak iPhone’ları hacklemek için “sürekli bir çaba” yı açıkladı.

Bir iPhone’da, implant, kişiler, görüntüler ve küresel konumlandırma sistemi (GPS) konum verileri dahil (bunlarla sınırlı olmamakla birlikte) muazzam miktarda veriye erişebilir ve her 60 saniyede bir harici sunucuya aktarabilir.

Yanıt olarak Apple, soruşturma sorunları çözdükten altı ay sonra yayınlandığı için Google’ı korku taciziyle suçladı.

Ancak, sorumlu güvenlik araştırmacılarının, bir şirkete bir kusuru düzeltme şansı verilene kadar bulgularını yayınlamaması yaygın bir uygulamadır.

Siber güvenlik araştırmacıları, iPhone X’in Face ID sistemini nasıl “kandırdıklarını” gösteriyor
Bir başka Apple kusuru da Mart ayında mobil güvenlik şirketi ZecOps tarafından ortaya çıktı.

Araştırmaları, Mail uygulamasındaki bir hatanın, cihazları karmaşık saldırılara açık hale getirdiğini söyledi.

O sırada, bir Apple temsilcisi Reuters haber ajansına, yaklaşan yazılım güncellemelerine bir düzeltmenin dahil edileceğini söyledi.

Google’ın Android cihazları da daha önce ortaya çıkan güvenlik açıklarına sahipti.

Watchdog Hangisi? bir milyardan fazla Android cihazın artık güvenlik güncellemeleriyle korunmadıkları için saldırıya uğrama riski altında olduğunu öne sürdü.

2012’de veya daha önce piyasaya sürülen bir Android telefonu kullanan herkesin özellikle endişelenmesi gerektiğini söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: iPhone’un Wi-fi Aracılığıyla Uzaktan Hacklenebiliyor!

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Formula 1 Lastiği Yardım İçin Açık Artırmaya Çıkarıldı

Formula 1 Lastiği Yardım İçin Açık Artırmaya Çıkarıldı: Müzayededen elde edilen gelir, Güneydoğu Asya’da özellikle …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör