Küresel Isınmayla Savaşmak İçin Yeni Teknolojiden Kurtulun

İçerik: Küresel Isınmayla Savaşmak İçin Yeni Teknolojiden Kurtulun

Birleşik Krallık’taki Royal Society’deki bilim adamlarının bir raporu, standart tanımlı bir televizyon şovunu yayınlamanın karbon emisyonlarınızı biraz azaltabileceğini söylüyor.

Bir telefondaki HD video akışının, standart tanımlı (SD) olduğundan yaklaşık sekiz kat daha fazla emisyon oluşturduğunu söylüyor.Ve küçük bir ekranda, izleyici farkı bile fark etmeyebilir.

Yazarlar, platformların ve düzenleyicilerin akış çözünürlüğünü ve varsayılanı SD ile sınırlamaları gerektiğini söyledi.

Rapor, dijital teknolojinin küresel emisyonlara tahmini katkısının küresel toplamın% 1,4’ü ile% 5,9’u arasında değiştiğini söylüyor.

Yazarlar, enerjiden tasarruf etmenin bir başka basit yolunun, müzik akışı yapan kişilerin sadece dinliyorlar, izlemiyorlarsa eşlik eden herhangi bir videoyu kapatmaları olduğunu söylüyor.

Bu kadar küçük hareketlerin, bir akış hizmetinden kaynaklanan emisyonlarda% 5’e varan oranda tasarruf sağlayabileceğini tahmin ediyorlar. Bu, YouTube’un sunucularını yenilenebilir enerjiyle çalıştırmanın elde edilenle karşılaştırılabilir bir azalma.

Telefonları daha uzun süre tutun
Rapor ayrıca, cihazların alım satımından önce daha uzun süre sahip olunmasını ve kullanılmasını önermektedir, çünkü yeni bir cihazın yapımında yaratılan emisyonlar önemlidir.Rapordaki bazı rakamlara itiraz var.

Ancak, cep telefonunuzu iki yılda bir değiştirirseniz, üretimin kullanım ömrü boyunca üreteceği tüm emisyonların yaklaşık yarısını oluşturduğunu söylüyor.

Ancak bireyler telefonlarını iki yerine dört yıl tutarsa, bu katkı önemli ölçüde azalır.

Aynı nedenden ötürü, rapor, ikinci el bir cihaz satın almanın veya ekipmanı paylaşmanın sözde “somutlaştırılmış emisyonların” payını azalttığını söylüyor.

Watch: Puneet Pal Singh, bulut depolama firması Rackspace’ten Ajit Melarkode ile teknolojinin faydaları ve potansiyel riskleri hakkında konuştu.
Bilişimin ev veya iş masaüstü bilgisayarlarından buluta taşınması da yardımcı olabilir, çünkü bulut sunucu kullanımının daha verimli modellerine izin verir ve böylece boştayken enerji tüketmezler.

Raporda, teknoloji firmalarının da dijital ürün ve hizmetlerinin enerji tüketimi hakkında şeffaf bilgiler sağlayarak bir rol oynaması gerekiyor.

Cambridge Üniversitesi’nden baş yazar Prof Andy Hopper, “Net sıfır [karbon emisyonuna] giden birçok yol var, ancak dijital teknolojinin oynayacağı merkezi bir rol var,” dedi.

“Bu geçişin vaat ettiği karbon emisyonu azaltımlarını geride bırakarak dijital talebe karşı tetikte olmalıyız.”

‘Küçük kesir’
Raporun diğer bir ortak yazarı olan East Anglia Üniversitesi’nden Prof Corinne Le Querre BBC News’e şunları söyledi: “Dürüst olmak gerekirse, dijital teknoloji emisyonlarınızın küçük bir kısmıdır, mesela yılda bir kez uçmak – ama her bir CO2 tasarrufu önemlidir.

“Dahası, iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak için insanları dijitalin gücünden yararlanmaya teşvik etmeye çalışıyoruz.

“Örneğin, evlerimizi ısıtma şeklimiz bir saçmalık. Evin bir bölümünü işgal ediyoruz ama her şeyi ısıtıyoruz. Bunu dijital teknolojiyi kullanarak iyileştirebiliriz.

“Dijital devrimin iklim devrimini desteklediğinden emin olmalıyız ve şu anda bunu yapamıyoruz.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Küresel Isınmayla Savaşmak İçin Yeni Teknolojiden Kurtulun

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Araştırmacılar, Kumaş Hissi Veren Akıllı Giysiler Yaptılar

Araştırmacılar, Kumaş Hissi Veren Akıllı Giysiler Yaptılar: Giyilebilir teknoloji genellikle faydalıdır, ancak nadiren en sevdiğiniz …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör