Facebook, COVID-19 Aşıları Hakkında Yanlış İddiaları Yasakladı

İçerik: Facebook, COVID-19 Aşıları Hakkında Yanlış İddiaları Yasakladı

blank
İki ilaç şirketi, Pfizer ve Moderna, ABD yetkililerinden aşı adayları için acil kullanım izni istedi.

Facebook Perşembe günü, Alphabet’in YouTube’unun Ekim ayında yaptığı benzer bir açıklamanın ardından halk sağlığı uzmanları tarafından çürütülmüş COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış iddiaları kaldıracağını söyledi.

Bu hareket, Facebook’un pandemi hakkındaki yalanlara ve komplo teorilerine karşı mevcut kurallarını genişletiyor. Sosyal medya şirketi, bu eşiğe ulaşamayan diğer yanlış iddiaları etiketleyip dağıtımını azaltırken, “yakın” zarar riski oluşturan yanlış koronavirüs bilgisini kaldırdığını söylüyor.

Facebook bir blog gönderisinde, küresel politika değişikliğinin COVID-19 aşılarının yakında tüm dünyada yayılacağı haberine yanıt olarak geldiğini söyledi.

İki ilaç şirketi, Pfizer ve Moderna, ABD yetkililerinden aşı adayları için acil kullanım izni istedi. İngiltere, Pfizer aşısını Çarşamba günü onaylayarak tarihteki en önemli kitlesel aşılama programını başlatma yarışında dünyanın geri kalanının önüne geçti.

blank
Facebook, Ekim ayında insanları aşı olmaktan caydıran reklamları da yasaklayacağını söyledi.

Araştırmacılara göre, yeni koronavirüs aşıları hakkındaki yanlış bilgiler, birçok platformda ve farklı ideolojik gruplar tarafından paylaşılan viral anti-aşı gönderileri de dahil olmak üzere pandemi sırasında sosyal medyada çoğaldı.

Kâr amacı gütmeyen First Draft’ın Kasım ayı raporu, incelediği aşıyla ilgili komplo içeriğinin oluşturduğu etkileşimlerin yüzde 84’ünün Facebook sayfalarından ve Facebook’un sahip olduğu Instagram’dan geldiğini ortaya koydu.

Aşılar hakkında güvenilir bilgileri ortaya çıkarmak için adımlar atan Facebook, Ekim ayında insanları aşı olmaktan caydıran reklamları da yasaklayacağını söyledi. Geçtiğimiz haftalarda Facebook, biri COVID yanlış bilgilendirme kurallarını defalarca ihlal ettiği, diğeri ise QAnon komplo teorisini teşvik ettiği için önemli bir aşı karşıtı sayfayı ve büyük bir özel grubu kaldırdı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, COVID-19 Aşıları Hakkında Yanlış İddiaları Yasakladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör