Japonya’nın Hayabusa2 Uzay Sondası Asteroid Tozunu Dünyaya Getirecek

İçerik: Japonya’nın Hayabusa2 Uzay Sondası Asteroid Tozunu Dünyaya Getirecek

blank
Kapsül içindeki güneş ışığından ve radyasyondan korunan örnekler toplanacak, işlenecek ve ardından Japonya’ya uçacak.

Buna özel bir teslimat deyin: Uzayda altı yıl geçirdikten sonra, Japonya’nın Hayabusa2 sondası eve doğru gidiyor, ancak yalnızca yeni bir göreve başlamadan önce nadir asteroid örneklerini bırakıyor.

Aralık 2014’te fırlatılan buzdolabı boyutundaki sonda, Dünya’dan yaklaşık 300 milyon kilometre (185 milyon mil) uzakta bir asteroidin üzerine inip materyal toplayarak bilim adamlarını çoktan heyecanlandırdı.

Ancak, Japonya’nın uzay ajansı JAXA’dan bilim adamları şimdi misyonunu on yıldan fazla uzatmayı ve iki yeni asteroidi hedeflemeyi planlarken, çalışmaları henüz bitmedi.

Bu görevin başlayabilmesi için Hayabusa2’nin değerli örneklerini asteroid Ryugu’dan (Japonca “ejderha sarayı”) bırakması gerekiyor.

blank
Bu görevin başlayabilmesi için Hayabusa2’nin değerli örneklerini bırakması gerekiyor.

Bilim adamları, kapsülün yaklaşık 4,6 milyar yıl önce güneş sisteminin nasıl doğduğuna dair ipuçları sunacak yaklaşık 0.1 gram malzeme içermesini umuyorlar.

Proje yöneticisi Yuichi Tsuda, Pazar günkü ayrılmadan önce gazetecilere verdiği demeçte, numuneler “maddenin güneş sistemi etrafına nasıl dağıldığına, asteroidde neden var olduğuna ve Dünya ile nasıl ilişkili olduğuna” ışık tutabilir.

Materyal, Dünya’nın 220.000 kilometre yukarısında iken Hayabusa2’den ayrılacak ve ardından güney Avustralya çölüne düşecek bir kapsülün içinde.

Geçen yıl görevin iki önemli aşamasında toplandılar.

İlkinde, Hayabusa2, yüzeyin altından bozulmamış malzemeyi karıştırmak için bir “çarpma tertibatı” ateşlemeden önce toz toplamak için Ryugu’ya dokundu. Aylar sonra, ek örnekler toplamak için dokundu.

Görev yöneticisi Makoto Yoshikawa gazetecilere verdiği demeçte, “Bize bir gezegenin doğuşu ve yaşamın kökeni hakkında ipuçları verecek maddeler bulabiliriz … Maddeleri görmek çok ilgimi çekiyor,” dedi.

Kapsül içindeki güneş ışığından ve radyasyondan korunan örnekler toplanacak, işlenecek ve ardından Japonya’ya uçacak.

Materyalin yarısı, JAXA, ABD uzay ajansı NASA ve diğer uluslararası kuruluşlar arasında paylaşılacak ve geri kalanı, analitik teknolojide ilerlemeler kaydedildikçe gelecekteki çalışmalar için saklanacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Japonya’nın Hayabusa2 Uzay Sondası Asteroid Tozunu Dünyaya Getirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör