ABD Merkezli Bilim Adamları Tarafından Oluşturulan Dünyanın En Küçük Bellek Birimi

İçerik: ABD Merkezli Bilim Adamları Tarafından Oluşturulan Dünyanın En Küçük Bellek Birimi

blank

Araştırmacılar, tüketici elektroniği ve beyinden ilham alan bilgi işlem için daha hızlı, daha küçük ve daha enerji verimli elektronik yongalara yol açabilecek bir ilerleme olan en küçük bellek cihazını yarattı.

ABD, Austin’deki Texas Üniversitesi’nden bilim adamları da bu küçük cihazlar için yoğun bellek depolama yeteneklerini ortaya çıkaran fiziği buldular.
Yakın zamanda Nature Nanotechnology dergisinde yayınlanan araştırmada, bilim adamları, en ince bellek depolama cihazının boyutunu küçülttüler ve kesit alanını sadece bir nanometre kareye indirdiler.

Araştırmacılara göre, bu cihazlara yoğun bellek depolama özelliğini yerleştiren fiziği ele almak, cihazı çok daha küçük hale getirmelerini sağladı. Malzemedeki ultra büyük deliklerin, yüksek yoğunluklu bellek depolama kapasitesinin kilidini açmanın anahtarı olduğunu söylediler.

Çalışmanın yazarlarından Deji Akinwande, “Tek bir ilave metal atom o nano ölçekli deliğe girdiğinde ve onu doldurduğunda, iletkenliğinin bir kısmını malzemeye aktarıyor ve bu da bir değişikliğe ya da hafıza etkisine yol açıyor” diye açıkladı.

Araştırmacılar, çalışmalarında birincil nanomateryal olarak MoS2 olarak da bilinen molibden disülfür bileşiğini kullansalar da, keşfin yüzlerce ilgili atomik olarak ince malzeme için geçerli olabileceğine inanıyorlar. dediler, talaşları küçültmenin enerji taleplerini azalttığını ve kapasiteyi artırdığını da sözlerine ekledi. Bilim adamları, bunun daha az güç harcayan daha hızlı ve daha akıllı cihazlar anlamına geldiğini açıkladı.

blank

Araştırmacılar tarafından “atomistör” olarak adlandırılan orijinal cihaz, o zamanlar tek bir atom kalınlığıyla kaydedilen en ince bellek depolama cihazıydı. Ancak, bellek cihazını küçültmek sadece onu inceltmekle ilgili değil, aynı zamanda daha küçük bir enine kesit alanıyla inşa etmekle ilgili değil, diye eklediler. “Ölçekleme için bilimsel kutsal kase, tek bir atomun hafıza işlevini kontrol ettiği bir seviyeye iniyor. ve yeni çalışmada başardığımız şey bu, ”dedi Akinwande.

Yeni cihaz, ortada üçüncü bir terminale ihtiyaç duymadan iki terminali arasındaki direnci değiştirebilme yeteneğine sahip elektrikli bileşenlerin etrafında merkezlenmiş bir bellek araştırma alanı olan memristörler kategorisine giriyor.

Araştırmacılara göre, bunlar şu anda kullanılan bellek cihazlarından daha küçük olabilir ve daha fazla depolama kapasitesine sahip olabilir.

Yeni memristörün, ticari olarak mevcut flash bellek cihazlarına kıyasla katman başına yaklaşık 100 kat daha yüksek bellek yoğunluğu olan santimetre kare başına yaklaşık 25 terabitlik bir kapasite vaat ettiğini söylediler.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: ABD Merkezli Bilim Adamları Tarafından Oluşturulan Dünyanın En Küçük Bellek Birimi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X: Robot teknolojileri ve ileri mobilite yatırımlarına devam eden Hyundai Motor …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör