Apple, Çin’in Uygur Bölgesinde Zorunlu İşçi Hakları Üzerinde Çalışıyor

İçerik: Apple, Çin’in Uygur Bölgesinde Zorunlu İşçi Hakları Üzerinde Çalışıyor

blank
Kongre, Çin’de zorla çalıştırmadan yararlanan şirketleri cezalandıracak bir yasa tasarısını düşünüyor.

Apple, Nike ve Coca-Cola, Uygur etnik azınlığın Çin hükümeti tarafından zulüm gördüğü bildirilen Çin’in Sincan bölgesinde zorunlu çalıştırma ile yapılan malları yasaklayacak bir yasa tasarısında değişiklik yapılması için Kongre’de lobi yapan şirketler arasında yer alıyor. Bir Capitol Hill çalışanı, yasanın iki partili desteği olduğunu ve yıl sonundan önce geçebileceğini söyledi.

Tasarı Eylül ayında ABD Temsilciler Meclisi’nde 406’ya 3’lük bir farkla başarılı oldu ve şimdi Senato’da. Kabul edilirse, diğer şeylerin yanı sıra, Sincan’da zorunlu çalıştırmaya bağlı öğelerin ithalatına kısıtlamalar getirecekti. Bu bölge tahminen 12 milyon Uygur Müslümanına ev sahipliği yapıyor ve Çin’in endişe verici bir oranda gözetim altına aldığı ve hapse attığı bir grup. Pekin defalarca bu iddiaları yalanladı.

Yine de dünya hükümetleri, Zorunlu işçilik yasasının Kongre’den geçmesi de dahil olmak üzere, Birleşmiş Milletler’in insan hakları ihlalleri olarak adlandırdığı şey üzerinde Çin’i görevlendirmeye başladı.

blank

Yasa hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların desteğine sahip olsa da, ürünlerini bir araya getirmek ve dağıtmak için Çinli şirketlere ve işçilere güvenen büyük ABD işletmeleri, kendilerini evdeki ve Çin’deki milletvekilleri arasında sıkışıp kalmış durumda buluyor.
Apple dahil dünyanın en büyük şirketlerinin çoğu, mallarını üretmek için Çin’den geçen tedarik zincirlerine güveniyor. Çinli tüketiciler de tabanlarının büyük ve büyüyen bir parçası. Apple’ın durumunda, şirket Ekim ayında Çinli müşterilerin ürünlerine yaklaşık 8 milyar dolar harcadığını ve ülkeyi Amerika ve Avrupa’nın ardından üçüncü büyük pazar haline getirdiğini söyledi.

Çin’deki üretime ve tüketicilere olan bu güven, The New York Times’ın geçen ay meşrubat üreticisi Coca-Cola ve giyim devi Nike gibi büyük şirketlerin mevzuatı zayıflatacak değişiklikler için lobi yaptığını bildirmesinin nedenini açıklıyor. Rapora göre Apple, önerilen tasarının bazı unsurlarına da itiraz etti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Çin’in Uygur Bölgesinde Zorunlu İşçi Hakları Üzerinde Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör