Çin Nükleer Enerjiyle Çalışan ‘Yapay Güneş’ Yaptı

İçerik: Çin Nükleer Enerjiyle Çalışan ‘Yapay Güneş’ Yaptı

blank

Devlet medyasının bugün bildirdiğine göre, Çin rekor kıran “yapay güneş” tokamak’a geçti. Bu, Çin’in küresel Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (ITER) projesi tarafından planlanana benzer olmasını umduğu bir zaman çizelgesi başlatıyor.
HL-2M tokamak 2006’dan beri yineleniyor, ancak bugünün açılışı, Deneysel Gelişmiş Süperiletken Tokamak (EAST) ekibinin yıllarca süren planlama ve çalışmadan sonra gerçek füzyon ateşlemesine giden yolunu temsil ediyor.
DOĞU 2018’de tokamak 180 milyon dereceye ulaştığında haber yaptı. 2019’da EAST, tekneyi daha da ileri götürdü ve 2020’de bu sıcaklığı ikiye katlama planlarını duyurdu – tokamak’ın birincil çalışma sıcaklığı olan 360 milyon dereceye ulaştı. Bu henüz gerçekleşmedi, ancak 2020’de hala zaman var ve COVID-19 bu yıl dünyanın tüm bilimsel ilerlemesini etkiledi. EAST ekibi birkaç ay gecikirse, bunu yine de bir galibiyet olarak sayacağız.

Bu içerik, {embed-name} sayfasından içe aktarıldı. Aynı içeriği başka bir biçimde bulabilir veya web sitelerinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
Dünyanın tokamak deneylerinin çoğu gibi, EAST daha önce de füzyona ulaştı. Bir tokamak’ın halka şeklindeki (veya bazen daha küresel) muhafazasının içinde, güneşte sıcak plazma, süper soğutmalı elektromıknatıslar tarafından yerinde tutulan bir daire içinde girdap olarak döner.

Bu manyetik alan, 360 milyon derece plazma ile bu sıcaklığı kaldıramayacağı belli olan bir grup insan yapımı malzeme arasında yüzen tek şeydir. Plazma, farklı çekirdekleri parçalamak yerine onları kaynaştırmaktan kaynaklanır.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin Nükleer Enerjiyle Çalışan ‘Yapay Güneş’ Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X: Robot teknolojileri ve ileri mobilite yatırımlarına devam eden Hyundai Motor …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör