Elektrikli Bir Arabanın Pil Ömrü Ne Kadardır?

İçerik: Elektrikli Bir Arabanın Pil Ömrü Ne Kadardır?

blank

İlk kez elektrikli araç alıcıları genellikle menzil kaygısından endişe duyuyorlar – şarj noktasından kilometrelerce uzakta düz pillere kısa sürede yakalanma hissi. Yine de endişe verici olan, pil takımının gerçek ömrüdür. Cep telefonları, tabletler ve dizüstü bilgisayarlarla ilgili deneyimler, tüketicilere, zamanla onlara güç sağlayan pillerin verimliliğini kaybederek daha sık şarj ihtiyacına neden olabileceğini öğretti. Öyleyse endişelenmeli misin? İyi haber şu ki, EV hücreleri düşündüğünüzden daha dayanıklıdır, ayrıca arabanızın pillerinin çoğundan daha iyi dayanmasını sağlamanın yolları vardır.
Menzil kaygısından sonra, pil ömrü, içten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçiş yapan insanlar için en yaygın endişelerden biridir. Tüm piller zamanla ve kullanıldıkça azalır, yani yaşlandıkça daha az verimli hale gelirler ve sonuç olarak arabanızın menzili azalır. Dahası, pil teknolojisi ucuza gelmiyor ve hücrelerin değiştirilmeye ihtiyacı olduğunda, satın almaları, arabanın değerinden çok daha pahalıya mal olacak – bu yüzden cep telefonlarını tamamen değiştirme eğilimindeyiz. pil takımını değiştirin. Yine de hepsi kötü haber değil, çünkü arabanızın pilinin ömrünü uzatmanın, onu daha uzun süre daha sağlıklı ve verimli tutmanın yolları var. Daha da önemlisi, performans zamanla düşebilirken, sonuçta hücreler 200.000 milden sonra bile kapasitelerinin en az yüzde 70’ini sağlıyor olmalıdır.

blank

Bir elektrikli otomobil aküsü neden şarjını kaybeder veya bozulur?

Batarya teknolojisindeki sürekli gelişmeler, performans düşüşünü çevreleyen sorunların her zaman azaltıldığı anlamına gelir. Bununla birlikte, en yeni lityum iyon hücreler bile zamanla performans kaybına karşı tamamen bağışık değildir ve bir dizi faktör rol oynar. Verimlilikteki düşüşe belki de en büyük katkısı, kullanım ve şarj döngüsüdür. Hücrelerin sık sık boşalması ve ardından tam şarj olması, zamanla pilin optimum enerji depolamasını sürdürme yeteneğine zarar verebilir – bu nedenle, üreticinin tipik olarak yalnızca yüzde 80 oranında şarjı önermesinin ve aralığın sıfır kilometreye düşmesine asla izin vermemesinin nedeni budur.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Elektrikli Bir Arabanın Pil Ömrü Ne Kadardır?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör