Hayabusa2 Dünya’ya Asteroit Örneği fırlatıyor, Yeni Hedefe Doğru Manevralar Yapıyor

İçerik: Hayabusa2 Dünya’ya Asteroit Örneği fırlatıyor, Yeni Hedefe Doğru Manevralar Yapıyor

blank

Hayabusa2’nin örnek kapsülü, bir asteroit yüzeyinin altından çıkan ilk kaya parçalarıyla eve geliyor. Akşam 9:30 civarı. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) PT, kapsülün Hayabusa2 uzay aracından ayrıldığını ve 12 saatin biraz üzerinde bir sürede Avustralya taşrasına inme yolunda ilerlediğini açıkladı. Dünya ile Mars arasında güneşin yörüngesinde dönen tepe şekilli bir kaya olan Dünya’ya yakın asteroit Ryugu’dan elde edilen örnekleri içerir.

Ayrılık, uzay aracının saniyede yaklaşık 7.2 mil hızla hareket etmesiyle Dünya’nın yaklaşık 140.000 mil üzerinde gerçekleşti. JAXA bilim adamları şimdi, Avustralya’nın taşra kasabası Woomera’nın kuzeyindeki bir bölgede kapsülün yeniden giriş sürecine ve geri alınmasına hazırlanacak.

Japonya, Sagamihara’daki kontrol odası saat 21: 35’te alkış ve kutlama ile patlak verdi. PT, ayrılmanın gerçekleşmesinden yaklaşık beş dakika sonra.

Alman Uzay Ajansı Tokyo Ofisi direktörü Niklas Reinke, ayrılmadan sonra düzenlediği basın toplantısında “Bu uzay tarihinde çok büyük ve heyecan verici bir an” dedi. Almanya’nın Uzay Ajansı DLR, misyonun kritik bir bölümünü oluşturdu. Ekim 2018’de Ryugu’nun yüzeyinden görüntüler alan MASCOT lander’ın yapımına yardımcı oldu.

JAXA’ya göre, numune kapsülü atmosfere tam olarak 09:28:27 PT’de girecek. Kapsül daha derine daldığında, sürtünme güney Avustralya’nın bazı bölgelerinde gökyüzünde parıldayan parlak bir ateş topu oluşturacak. İniş yaklaşık 20-30 dakika sonra gerçekleşecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hayabusa2 Dünya’ya Asteroit Örneği fırlatıyor, Yeni Hedefe Doğru Manevralar Yapıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör