COVID-19’u Algılaması için Cep Telefonu Kamerasını Uyarlandı

İçerik: COVID-19’u Algılaması için Cep Telefonu Kamerasını Uyarlandı

Araştırmacılar, COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2 Algılaması için Cep Telefonu Kamerasını Uyarladı
Spesifik olarak, numunedeki RNA Cas13 enzimi ile tespit edilebilir, bu da RNA’nın DNA’ya ters transkripsiyonu ve ardından mevcut standart testlerde kullanılan PCR teknolojisi ile amplifikasyon ihtiyacını ortadan kaldırır.

Araştırmacılar, COVID-19 Virüsü SARS-CoV-2 Algılaması için Cep Telefonu Kamerasını Uyarladı
Cep Telefonu (Resim yalnızca temsil amacıyla kullanılmıştır) (Fotoğraf Kredisi: Pixabay)
Washington, 5 Aralık: Araştırmacılar, sıradan bir akıllı telefona takılı bir cihaz kullanarak burun sürüntüsünde SARS-CoV-2 varlığını tespit edebilen bir tahlil (araştırma prosedürü) geliştirdiler.

Çalışmanın bulguları Cell dergisinde yayınlandı. Böyle bir testin hayata geçirilmesinden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, sonuçlar umut vericidir ve nihayetinde diğer virüsler için daha geniş bir şekilde taramaya uygulanabilir. Ayrıca Oku | Times Group Pune Mirror’ı Kapatacağını Açıkladı, COVID-19 Salgını Sonrası Ekonomik Kriz Nedeniyle Mumbai Sürümü Haftalık Olarak Yeniden Başlattı, Gazete Okurları Üzüntüyü İfade Ediyor.

Berkeley’deki California Üniversitesi’nde biyomühendis ve makalenin kıdemli yazarlarından Daniel Fletcher, “Çalışmamız, bu tahlilin tespit kısmını çok hızlı bir şekilde yapabileceğimizi ve ölçümü seri üretilen tüketici elektroniği ile yapabileceğimizi gösteriyor” diyor. “Süslü laboratuvar ekipmanlarına ihtiyacımız yok.”

Fletcher ve bir başka kıdemli yazar olan, Gladstone Enstitüleri ve California Üniversitesi, San Francisco’da virolog olan Melanie Ott (@TheOttLab), aynı zamanda çalışmanın yardımcı yazarı olan Nobel ödüllü Jennifer Doudna ile yaklaşık iki yıl önce işbirliği yapmaya başladı. HIV için hızlı, evde yapılan bir test. Hastaların viral yüklerinin yakından izlenmesini gerektiren mevcut ilaç denemeleri nedeniyle ortaya çıkan sık test ihtiyacını ele almak istiyorlardı. COVID-19 Ocak ayında sahneye çıktığında, farklı bir virüsün (SARS-CoV-2) varlığını tespit edecek bir test geliştirmek için araştırmalarını hızla hızlandırdılar.

Test, CRISPR-Cas teknolojisini kullanır. Spesifik olarak, numunedeki RNA Cas13 enzimi ile tespit edilebilir, bu da RNA’nın DNA’ya ters transkripsiyonu ve ardından mevcut standart testlerde kullanılan PCR teknolojisi ile amplifikasyon ihtiyacını ortadan kaldırır. Cas13, virüsten RNA’ya bağlandığında, çevreleyen RNA sekanslarını klivaj eder; Araştırmacılar, parçalanan ve kamera ile tespit edilebilen floresan üreten reaksiyona RNA bazlı bir prob ekledi. Test, 30 dakikalık tespit süresi içinde sonuçlar sağlar. Hindistan Son 24 Saatte 36.652 Yeni Koronavirüs Vakası Rapor Etti, COVID-19 Sayısı 96 Yüz Bin Zirvede.

Öncelikle amplifikasyon içermeyen CRISPR-Cas teknolojisi ve dedektörün bir testi olarak tasarlanan mevcut çalışmada, burun sürüntülerine SARS-CoV-2 RNA eklenmiştir. Araştırmacılar şu anda, RNA’nın saflaştırmaya gerek kalmadan virüsten salındığı tek aşamalı bir reaksiyonu tetikleyecek bir çözüm üzerinde çalışıyorlar. Amplifikasyon gerektirmediğinden, tahlil numunedeki virüs miktarını belirleyebilir.

Ott, “Tahlilde bu nicel yönün olması çok heyecan verici,” diyor. “PCR altın standarttır, ancak çok fazla adımdan geçmeniz gerekir. Burada patojenler ve genel olarak biyoloji için RNA nicelemesini daha kesin hale getirmek için büyük fırsatlar var.”

Floresans detektörü, aydınlatma üretmek ve floresanı harekete geçirmek için bir lazer ve ışığı toplamaya yardımcı olmak için eklenen bir mercekten oluşur. Telefon bunun üzerine yerleştirilmiştir. Ott, “Bir paket, telefon kamerasının laboratuvardaki plaka okuyucudan on kat daha iyi olmasıdır” diyor. “Bu, daha iyi bir tanı okuyucusu olmasıyla doğrudan çevrilebilir.” Fletcher’ın laboratuvarında yapılan önceki araştırmalar, kandaki ve diğer örneklerdeki parazitleri görsel olarak tespit eden telefon tabanlı cihazlara yol açtı ve mevcut tahlil, telefon kameralarının moleküler tespit için nasıl yararlı olabileceğini gösteriyor.

Nihayetinde Fletcher ve Ott, bu tür bir testin evde yalnızca SARS-CoV-2’yi değil, soğuk algınlığı ve gribe neden olanlar gibi diğer virüsleri de taramak için kullanılabilecek daha geniş bir sistemin parçası olmasını istiyor. Ancak daha hızlı bir şekilde, araştırmacılar bu teknolojiyi kullanarak eczanelere ve kliniklere sunulabilecek bir test cihazı geliştirmeyi umuyorlar. Kartuşları test etmenin maliyetini yaklaşık 10 ABD Dolarına düşürmek istiyorlar. Nihai cihaz muhtemelen aslında bir telefon kullanmayacak, ancak içine bir telefon kamerası yerleştirilmiş olacaktır. Jaishankar, Justin Trudeau’nun Kommenlerinden Sonra COVID-19 Günlerinde Kanada Liderliğindeki Toplantıyı Atlayacak

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: COVID-19’u Algılaması için Cep Telefonu Kamerasını Uyarlandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör