Jeff Bezos, Blue Origin İlk Kadını Ay’ın Yüzeyine Götürecek

İçerik: Jeff Bezos, Blue Origin İlk Kadını Ay’ın Yüzeyine Götürecek

Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, NASA’nın 2024 yılına kadar aya astronot gönderebilen ilk özel olarak inşa edilmiş ay uzay araçlarını seçme kararına yaklaştığı Cuma günü yaptığı açıklamada, milyarderin ilk kadını ay yüzeyine götüreceğini söyledi.

Bu hafta Alabama, Huntsville’deki NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde motor testinin videosuyla Instagram’da yaptığı bir gönderide Bezos, “Bu (BE-7), ilk kadını Ay’ın yüzeyine götürecek motordur” dedi. .

Blue Origin’in yıllardır geliştirdiği BE-7 motoru, 1.245 saniyelik test-ateşleme süresine sahip ve şirketin Milli Takım İnsan İniş Sistemi ay iniş takımına güç verecek.

Blue Origin, Blue Moon aracını inşa etmeye yardımcı olmak için 2019’da bir araya getirdiği ana yüklenici olarak bir “milli takıma” liderlik ediyor. Bu takımda Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Draper var.


Elon Musk, 2. En Zengin ve Twitter Memlerle Tepki Verirken Bill Gates’i Devraldı
Elon Musk, 2. En Zengin ve Twitter Tepkileri Olarak Bill Gates’i Devraldı
Blue Origin, son yıllarda kazançlı hükümet sözleşmeleri için rekabet etti ve rakip milyarder Elon Musk’un Leidos Holdings’e ait SpaceX ve Dynetics ile, NASA’nın gelecek on yılda insanları aya ulaştıracak bir sonraki insan ay iniş sistemini inşa etmek için bir sözleşme kazanmak için rekabet ediyor. .

Nisan ayında NASA, Blue Origin’in ekibine 579 milyon dolar (kabaca 4.300 rupi) değerinde bir ay iniş geliştirme sözleşmesi verdi: SpaceX, Starship sistemini geliştirmeye yardımcı olmak için 135 milyon dolar (kabaca 1.000 rupi) alan SpaceX ve Leidos’un sahibi olduğu Dynetics 253 milyon dolar kazandı (kabaca Rs. 1.900 crore).

Bir ajans sözcüsü, NASA’nın 2024’te başlayan mürettebatlı misyonlar için uzay prototiplerini inşa etmeye devam etmek için 2021 Mart ayı başlarında üç şirketten ikisini seçmeye hazır olduğunu söyledi.

Ancak kongre tarafından NASA’ya sağlanan iniş sistemleri için yetersiz fonlar ve gelen Biden yönetiminin uzay keşiflerine ilişkin görüşlerine ilişkin belirsizlik, NASA’nın aya iniş sözleşmelerini ilerletme kararını geciktirmekle tehdit etti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jeff Bezos, Blue Origin İlk Kadını Ay’ın Yüzeyine Götürecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör