Apple, Intel’in Yerini için Yeni Mac İşlemcilerini 2021’de Çıkaracak

İçerik: Apple, Intel’in Yerini için Yeni Mac İşlemcilerini 2021’de Çıkaracak

blank
Apple’ın yine de önümüzdeki yılki Mac’ler için daha düşük sürümler lehine bu yongaları tutmayı seçebileceği düşünülüyor

Apple, 2021 gibi erken bir tarihte Intel’in en hızlı performansını geride bırakmayı amaçlayan bir dizi yeni Mac işlemcisi planlıyor.

California merkezli teknoloji devi Cupertino’daki çip mühendisleri, Apple’ın Kasım ayında piyasaya çıkan ilk Mac ana işlemcisi olan M1 özel çipinin birkaç ardılı üzerinde çalışıyor. Planlar henüz kamuya açık olmadığı için isimlendirilmemesini isteyen konuya aşina olan kişilere göre, beklentileri karşılıyorlarsa, Intel yongaları kullanan en yeni makinelerin performansını önemli ölçüde geride bırakacaklar. Intel’in hisseleri, haberlerin ardından Pazartesi günü New York’ta yüzde 2,9 düştü. Apple hisseleri sabah 9: 46’da (20:16 IST) yüzde 1,3 arttı.

Apple’ın M1 çipi, yeni bir giriş seviyesi MacBook Pro dizüstü bilgisayarda, yenilenmiş bir Mac mini masaüstü bilgisayarda ve MacBook Air serisinde tanıtıldı. İlkbahar aylarında ve daha sonra sonbaharda piyasaya sürülmesi planlanan şirketin bir sonraki yonga serisi, MacBook Pro’nun hem giriş seviyesi hem de ileri seviye iMac masaüstü bilgisayarlar ve daha sonra yeni bir Mac olmak üzere yükseltilmiş sürümlerine yerleştirilecek. İnsanlar profesyonel iş istasyonu dedi.

blank

Yol haritası, Apple’ın ürünlerini kendi mühendisliğinin gücüyle farklılaştırabileceğine olan güvenini gösteriyor ve Intel bileşenlerini aygıtlarından tasarlamak için kararlı adımlar atıyor. Sonraki iki Apple çip serisinin de bazı endüstri izleyicilerinin gelecek yıl beklediğinden daha iddialı olması planlanıyor. Şirket, Intel’den ve kendi silikonuna geçişi 2022 yılında bitirmeyi beklediğini söyledi.

Intel, gelirinin yüzde 10’undan daha azını Apple’a Mac çipleri ile donatmaktan elde ederken, PC işinin geri kalanı, iPhone üreticisi bariz bir şekilde daha iyi performans gösteren bilgisayarlar sunabilirse türbülansla karşı karşıya kalacaktır. Uzun zamandır Intel’in yenilik hızına bağlı olan bir sektörde bir sarsıntıyı hızlandırabilir. Apple için bu hareket, bağımlılığı ortadan kaldırıyor, PC pazarının geri kalanından farklılığını derinleştiriyor ve ona PC’lerdeki küçük ama büyüyen payına ekleme şansı veriyor.

Bir Apple sözcüsü yorum yapmayı reddetti. Çip geliştirme ve üretimi, geliştirme süreci boyunca yaygın olan değişikliklerle karmaşıktır. İnsanlar, Apple’ın yine de önümüzdeki yılki Mac’ler için daha düşük sürümler lehine bu yongaları tutmayı seçebileceğini söyledi, ancak planlar yine de Apple’ın büyük hedeflerine işaret ediyor.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Intel’in Yerini için Yeni Mac İşlemcilerini 2021’de Çıkaracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör