Gökbey Helikopteri Milli Motor TS1400 ile Kalkış Yapacak

İçerik: Gökbey Helikopteri Milli Motor TS1400 ile Kalkış Yapacak

blank

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yüklenicisi tarafından geliştirilen ve üretilen ilk yerli genel amaçlı helikopter Gökbey, TEI (TUSAŞ Motor Sanayi) tarafından üretilen ilk milli helikopter motoru TS1400 ile havalanacak. Gökbey’e entegre edilecek ilk milli helikopter motoru TS1400, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans aracılığıyla katıldığı törende görücüye çıktı. 1660 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen ve 1400 beygir güç üreten TS700’ün testi başarıyla tamamlandı. Gökbey’in testleri daha sonra TS1400 milli motor ile yapılacak.

TEI Eskişehir kampüsünde “İlk Milli Helikopter Motorumuz TEI-TS1400 ve Tasarım Merkezleri Açılış Töreni” teslim edildi. Katıldığı törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Vahdettin Konağı’ndan canlı bağlantı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan. Toplantıya Muhsin Dere ve TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEI’nin, turboşaft motor geliştirme projesi kapsamında yapılacak yatırımlar ve kazanılacak yeteneklerle kendi alanında ülkede rol model haline geleceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tasarım merkezinde mühendislerin tasarım ve araştırma geliştirme birimlerinde verimli ve koordineli bir şekilde çalışmayacağını ifade etti. Türkiye ile birlikte uluslararası arenada ulusal sanayi teşkilatı sektörün en önemli oyuncuları arasında yer almayı hedeflediklerini belirten TEI Başkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“ULUSAL MUHAREBE UÇAK MOTOR TESTİNDE ALTYAPI KULLANILACAK”
Dünyada motor teknolojilerinde söz sahibi bir elin parmakları kadar ülke var. Bir motor geliştirmek için, yazılımdan malzemeye kadar geniş bir ekosistemin birlikte çalışması gerekir. Tanrıya şükür TEI artık sadece motor üreten değil, aynı zamanda motor tasarlayan, üreten ve dünyaya satan bir markaya dönüşüyor. Turboşaft projemiz ile ülkemizde de bu sınıf ve benzeri motorları test edebilecek çok ciddi bir test altyapısı kuruyoruz. Bu altyapı, milli savaş uçağı motoru gibi daha yüksek güç sınıfı motorlarımızın test edilmesinde de kullanılabilir. Ayrıca birçok platformumuzdan yeni nesil hafif zırhlı araçlar, altay tankları, İHA’lar ve füzeler ile çeşitli güç sınıflarının motorlarını geliştiriyoruz. İnşallah, yakında tüm bu motorları envantere almaya başlayacağız. “

blank

“ASLA HEDEFTEN Vazgeçmeyeceğiz”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, helikopter turboşaft motoru ile yola açılan diğer savunma araçlarının motorlarının tamamı ile tamamlanana kadar ilerlemeye devam edeceklerini belirterek, “Bir yandan TUSAŞ, diğer yandan özellikle Türkiye havacılığının özel sektör kuruluşları ile Çabalarımız, her türlü motor tasarımını ve üretimini adres ülke yapma hedefimize yaklaşıyoruz. ”Arifiye’deki tank palet fabrikası ile birisi ülkemiz savunma sanayisini baltalamaya çalışsa da bundan asla vazgeçmeyeceğiz. gol “dedi.

“MOTOR PROJELERİMİZ OLACAK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, motor projeleri; Nuri Killigil, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi isimlerin yürüttüğü çalışmaların, devrim arabası gibi samimi girişimlerin sona ermesine müsaade etmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, “İnşallah içinde yapılan motor projelerini sağlam bir şekilde koruyacağız. TEI ve diğer kuruluşlar ile ülkemizin bu alandaki hedeflerine ulaşmasını sağlamak. ” O konuştu.

“SAVUNMA SEKTÖRÜ İÇİN TARİHİ BİR GÜN”
Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, savunma sanayi için tarihi bir gün olduğunu söyledi. Türkiye’nin Ulusal Teknoloji Atılım vizyonunun kritik teknoloji kullanıcıları olmadığını, üreticilerin Varank olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini kaydeden Bakanlar, “Artık yüksek teknoloji ve ileri tasarım becerisi gerektiren işler yapıyoruz. Milli turboşaft motorumuz TS 1400 en iyilerden biri. bunun örnekleri. Bu motor tamamen TEI mühendisleri ve teknisyenleri tarafından tasarlanmış, geliştirilmiş ve üretilmiştir.Gerekli sertifikasyon süreçlerinden sonra seri üretime geçildiğinde hem bir kez daha dışa bağımlılıktan kurtulacak hem de yıllık 60 milyon yüksek teknoloji ithalatının önüne geçeceğiz. TS 1400 gelecekteki başarılarımızın öncüsü … Türkiye olarak gaz türbinli motor teknolojisiyle 7 ülkeden biriyiz.Bu anlamda bugün açacağımız yerli motorların tasarım çalışmalarının yapılacağı tasarım merkezi gerçekleştirilecek. yeni başarı hikayelerimizin başlangıç ​​noktası olacak. dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Gökbey Helikopteri Milli Motor TS1400 ile Kalkış Yapacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti

Ukrayna, Tanklarını ASELSAN Telsizleri ile Modernize Etti: Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör