İkinci yargıç, Trump’ın TikTok’u Yasaklayamayacağını Söyledi

İçerik: İkinci yargıç, Trump’ın TikTok’u Yasaklayamayacağını Söyledi

blank
Ticaret Bakanlığı, geçen ay konuyu 12 Kasım’da kapatma emrini uygulamayacağını söyleyerek kabul etmişti.

Federal bir yargıç, ABD Ticaret Bakanlığı’nın TikTok ile işlemleri yasaklamasını engelleyecek bir ön tedbir kararı verdi.

Trump yönetimi 6 Ağustos’ta ABD şirketleri ile TikTok ve WeChat’in Çinli ana şirketleri ByteDance ve Tencent arasındaki işlemleri bloke edecek bir idari emir yayınladı. Trump, gizlilik ve güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek TikTok ve WeChat’i “ulusal acil durum” olarak ilan etti. Bu emir, Trump’ın ABD ile yabancı kuruluşlar arasındaki işlemleri yasaklamasına izin veren bir yasa olan Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçler Yasasını (IEEPA) başlattı.

Ancak, bugünün kararına eşlik eden görüşüne göre, ABD bölge yargıcı Carl Nichols “hükümetin muhtemelen IEEPA’nın açık sınırlamalarını aştığını” söyledi. Ticaret Departmanının yasaklamaya çalıştığı her bir öğeye karşı TikTok’un ön tedbir talebini kabul etti.

Nichols ayrıca daha önce 27 Eylül’de, insanların ABD’de uygulamayı indirmeye devam etmelerine izin veren bir ön emir verdi. O sırada Ticaret Departmanının diğer kısıtlamalarına hükmetmiyordu.

Pennsylvania federal bir yargıç, TikTok’un 30 Ekim’de üç TikTok yaratıcısı tarafından açılan bir dava ile ilgili bir kararda TikTok’un kapatılmasını fiilen durdurmuştu. Ticaret Bakanlığı, geçen ay konuyu 12 Kasım’da kapatma emrini uygulamayacağını söyleyerek kabul etmişti.

Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, “Mahkemenin bizimle anlaşması ve İcra Kararının tüm yasaklarına karşı bir ön tedbir kararı vermesinden memnuniyet duyuyoruz” dedi. “Aileler ve küçük işletmeler de dahil olmak üzere 100 milyon Amerikalının ifade, bağlantı, ekonomik geçim ve gerçek neşe için güvendiği TikTok’u inşa etmeye devam etmeye odaklandık.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İkinci yargıç, Trump’ın TikTok’u Yasaklayamayacağını Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör