Jüpiter ve Satürn, Orta Çağ’dan Beri İlk Defa Bu Kadar Görülebilir Olacak

İçerik: Jüpiter ve Satürn, Orta Çağ’dan Beri İlk Defa Bu Kadar Görülebilir Olacak

blank

Burada Dünya’da zorlu bir yıl oldu, ama yıldızların arasında muhteşem bir yıl oldu. Bir Cadılar Bayramı mavi ayımız ve ay ile Mars’ın bir Şükran Günü arifesinde eşleşmemiz oldu. Şimdi, Noel’den hemen önce nadir ve muhteşem bir manzaraya hazır olun. Güneş sistemimizdeki en büyük iki gezegen olan Jüpiter ve Satürn’ün gökyüzünde birbirlerine çok yakın – aslında Orta Çağ’dan bu yana olduklarından daha yakın – göründükleri zaman, büyük bir kavuşum olarak adlandırılan bir olay 21 Aralık’ta gerçekleşecek.
Astronomide, Dünya’dan gözlemlendiğinde herhangi iki astronomik nesne (asteroitler, aylar, gezegenler, yıldızlar) gökyüzünde birbirine yakın göründüğünde bir bağlantı oluşur. Harika bir kavuşum, özellikle Jüpiter ve Satürn’ü içerir. Bu, yalnızca her 19,6 yılda bir gerçekleşir, bu nedenle olay zaten nadirdir, ancak 21 Aralık olayı, 1226 yılından bu yana ikisinin en yakın gözlemlenebilir birleşimi olacak. (1623’te de bu kadar yaklaştılar, ancak muhtemelen olamazdı. Dünyadan görülüyor.) Ve kaçırmayın – başka bir şansınız olmayabilir.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan bir yazar ve yapımcı olan Preston Dyches, “Bu, önümüzdeki 60 yıl için Jüpiter ve Satürn arasındaki ‘en büyük’ ​​büyük kavuşum ve iki gezegen 2080’e kadar gökyüzünde bu kadar yakın görünmüyor,” dedi.

Anı fotoğraflamak isteyenler bunu kolayca yapabilir. Hunt, 10 saniyeye kadar değişen pozlara sahip üçayağa monte bir kameranın gezegenleri ve arka plandaki yıldızları yakalayabileceğini söylüyor. Olay, dünyanın açık gökyüzü sunan herhangi bir yerinden görülebilmelidir.

Kavuşum bazen Noel yıldızı olarak anılır. Bazıları, benzer bir gezegensel buluşmanın, üç bilge adam olarak da bilinen İncil’deki Magi’yi İsa Çocuk’a götüren efsanevi Beytüllahim Yıldızı’nı yarattığını iddia ediyor. Alman gökbilimci Johannes Kepler bile bu fikri 17. yüzyılda ortaya attı.

Hunt, “Herkes fantastik bir açı arıyor” diyor. “Star of Bethlehem bağlantısıyla ilgili sorun, doğumun gerçek yılı ve mevsimi (veya) ayıdır. Ayrıca, Bethlehem Yıldızı’nı açıklayabilecek başka gezegensel hizalanmalar da vardır. Bu konu, planetaryum topluluğu tarafından baştan aşağı dövüldü. 1980’lerde.”

Hunt, Jüpiter ile Satürn’ün bilim kurgu filmi türünde birleşmesi aramayın, diyor. Bu bir tutulma değil.

“Gezegenler, bazı medyalarda bildirildiği gibi tek bir ışık noktasında birleşmeyecekler” diyor. Başka bir deyişle, Jüpiter doğrudan Satürn’ün önünden geçmeyecek ve onu görüş alanından ayırmayacak.

blank

Kendi başına yeterince şaşırtıcı olduğu için, manzarayı süslemeye gerçekten gerek yok.

Hunt, bu özel olay oldukça yakın olsa da, harika bir birleşmenin hayatta bir kez değil, nesilsel bir olay olduğunun farkında olduğunu belirtiyor.

“Büyük bir kavuşum, insan yaşamı boyunca üç veya dört kez gerçekleşir ve nesillerin geçişini işaret eder” diyor. “Aileleri, çocuklarını dışarıya bakmaya götürmeye, çocuklara 20 yıl sonra gezegenlerin yeniden birbirine yakın olacağını söylemeye ve o zaman kaç yaşında olacaklarını sormaya teşvik ediyorum.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jüpiter ve Satürn, Orta Çağ’dan Beri İlk Defa Bu Kadar Görülebilir Olacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör