Pandemide İç Hatlar Yüzde 60, Dış Hatlar Yüzde 81 Düştü

İçerik: Pandemide İç Hatlar Yüzde 60, Dış Hatlar Yüzde 81 Düştü

blank

Koronavirüs salgını ile birlikte toplumda bulaşma riskinin yarattığı tedirginlik ve kısıtlamalar özellikle hava yolculuğunda ciddi düşüşlere neden oldu.

2020’nin ilk aylarından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını özellikle turizm sektörünü olumsuz etkiledi. Alınan tedbirler kapsamında Nisan ve Mayıs aylarında getirilen uçuş yasakları Haziran ayından itibaren kaldırılsa da toplumdaki kirlenme riskinin yarattığı endişe, seyahati engellemiştir. Uçak ve otobüs bileti platformu Turna.com’un paylaştığı verilere göre 30 Haziran – Kasım 2020 dönemini kapsayan 1 aylık dönemde 6 uçak bileti satın alanların oranı% 63 azaldı. Birçok ülkenin sık sık kısıtlamalar getirmesiyle, özellikle dış hat uçuşları 2019’a göre önemli ölçüde azaldı: İç hat uçuşları% 60, dış hat uçuşları% 81 azaldı.

blank

Açıkladıkları verilere ilişkin yorum yapan Turna.com Genel Müdürü Dr. Kadir Kırmızı, “Tatil sezonunun etkisiyle Ağustos ayında görece bir toparlanma olsa da havayollarının 55’te yolcuların sadece% 2019’unu taşıdığını görüyoruz. Ağustos ayı iç hat uçuşları için en uygun dönem, dış hat uçuşları için ise Eylül ayı. “En iyi ayda% 50’yi geçmeyen uçuşların, aşılama çalışmalarının başlamasıyla önümüzdeki ilkbaharda tekrar toparlanmasını bekliyoruz.”

İstanbul – Bodrum en popüler 5 rotadaki yerini kaybetti
Turna.com tarafından paylaşılan veriler, pandemi sürecinde en çok seyahat edilen rotaları da ortaya çıkardı. Salgın, en çok iç hatlarda uçulan rotalarda ciddi bir değişikliğe neden olmadı, ancak 5’te 2019’da ilk sırada yer alan İstanbul – Bodrum’un yerini Adana – İstanbul aldı. Bu durum, araçlarla seyahatin artması sonucu değerlendirildi. kirlenme riski nedeniyle, bazı hava yollarının yerini alıyor. Sefer sayısı açısından, en popüler rotalarda hava yolculuğu önemli ölçüde azalmıştır. En popüler güzergah olan İstanbul-İzmir arası seyahatler% 74 oranında azaldı.

Amsterdam yerini Tahran’a bıraktı!
Verilere göre İstanbul-Bakü, Antalya-Kiev ve İstanbul-Taşkent en sık yurtdışı seferleri arasında 3’te 2019’un ilk sıralarında kaldı. Geçen yıl ilk 5’te yer alan Amsterdam’ın yerini Tahran, Odessa’nın yerini ise Belgrad aldı. Özellikle Avrupa’da uygulanan seyahat yasaklarının popüler seyahat destinasyonlarını ciddi şekilde değiştirdiği görülmüştür.

blank

Fransa artık en çok ziyaret edilen ülkeler arasında değil
Değişen seyahat alışkanlıklarında dikkat çeken bir diğer nokta da 2020’de seyahat edilen en popüler ülkeler sıralamasında yaşanan değişim oldu. Yoğun bir gurbetçi nüfusa sahip olan Almanya, 2020’de olduğu gibi 2019’da da birinci sırada yer aldı. Geçen yıl ilk 5’e giren Fransa yerini Özbekistan’a bıraktı. Popüler ülkeler sıralamasında Rusya dördüncü ülkeye bir sıra gerilerken, Avrupa ülkeleri yerine seyahat kısıtlaması daha az olan ülkelerin listelerde üst sıralarda yer almaya başladığı görüldü.

Kadınlar daha az seyahat ediyor
Turna.com, pandemi sırasında uçakla seyahat eden kadın ve erkek oranını da açıkladı. Bu dönemde hava yolculuğunda erkeklerin payı% 54’ten% 56’ya yükselirken, kadınların payı bir önceki dönemde% 46’dan% 44’e geriledi. Havayolu yolcularının yaş ortalaması da 34’ten 33’e düştü.

İç hatlarda Pegasus ve yurtdışında Türk Hava Yolları
Havayolu şirketleriyle ilgili çarpıcı veriler de çalışmaya dahil edildi. İç hat uçuşlarında Pegasus diğer havayollarına göre birinci sırayı korurken, pazarda yolcu sayısında en az düşüş yaşayan havayolu Sunexpress oldu. Türk Hava Yolları’nın (THY) dış hat uçuşlarındaki açık avantajı devam etti. THY’nin uçuş sayısı azalmasına rağmen sıralamadaki yerini güçlendirdiği görüldü. Sunexpress’in dış hat uçuşlarında 6 sıra yükselerek 3. sırada yer almasına dikkat çekti. Özellikle charter uçuşları ile öne çıkan Ukrayna merkezli düşük maliyetli havayolları Wind Rose ve Sky Up, geleneksel havayollarını geride bırakarak ilk 10’da yer almaya başladı. Rusya’nın lider havayolu şirketi Aeroflot ise pandemi döneminde sıralamadaki yerini kaybetti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Pandemide İç Hatlar Yüzde 60, Dış Hatlar Yüzde 81 Düştü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör