Apple, Cloudflare, Kullanıcı Gizliliğini Korumayı Amaçlayan Yeni Bir İnternet Standardı Geliştiriyor

İçerik: Apple, Cloudflare, Kullanıcı Gizliliğini Korumayı Amaçlayan Yeni Bir İnternet Standardı Geliştiriyor

blank
Apple, Cloudflare, Google ve Mozilla gibi kuruluşlar, gizlilik sorunlarını bir ölçüde çözmek için geçmişte DoH’yi benimsedi.

Cloudflare, Apple ve bulut servis sağlayıcısı Fastly ile son tüketicilere daha iyi İnternet gizliliği sağlamayı amaçlayan yeni bir Alan Adı Sistemi (DNS) standardı geliştirdi. HTTPS üzerinden Oblivious DNS (ODoH) olarak adlandırılan yeni protokol, İnternet sağlayıcılarına göndermeden önce Web’de gezinme bilgilerini anonim hale getirmek için tasarlanmıştır. Ayrıca, bilgisayarınızdan bir sunucuya gönderilen DNS isteklerini korumayı amaçlayan HTTPS üzerinden mevcut DNS’nin (DoH) bir uzantısı olarak gelir. Cloudflare, son kullanıcı gizliliğini korumaya yardımcı olmak için ODoH’yi bir proxy ile getirmek için Equinix, PCCW ve SURF gibi proxy sağlayıcılarla ortaklık kurdu.

Web tarayıcıları, sağladığınız bağlantıları makine tarafından okunabilir IP adreslerine dönüştürmek için bir DNS çözümleyici kullanır. Bu işlem, sisteminizde erişmek istediğiniz web sayfalarının bulunmasına yardımcı olur. Ancak aynı zamanda, çoğunlukla İnternet sağlayıcıları olan DNS çözümleyicilerin tarayıcınıza hangi web sayfalarını yüklediğinize bakmasına izin verir. Bu, bir web sayfasına her eriştiğinizde gizliliğinizi etkiler.

Apple, Cloudflare, Google ve Mozilla gibi kuruluşlar, gizlilik sorunlarını bir ölçüde çözmek için geçmişte DoH’yi benimsedi. Bu protokol, kötü aktörlerin DNS paketlerini değiştirmek için HTTPS standardını kullanarak yaptığınız DNS sorgularına bakmasını zorlaştırdı. Ancak DoH, gizliliğinizi DNS çözücülerden korumaya tam olarak yardımcı olmaz. ODoH’nin gerçek bir kurtarıcı olabileceği yer burasıdır.

Yeni protokol, istemci ile DNS sunucusu arasına bir proxy sunucusu getirir. Bu, bir DNS çözümleyicisinin – veya basitçe bir İnternet sağlayıcısının – belirli sorguları nereden aldıklarını göremeyeceği anlamına gelir. DNS isteklerini işlerken kimliğinizi korumaya yardımcı olur. Ancak, İnternet servis sağlayıcınız (İSS) hangi web sitelerine göz attığınızı yine de görebilir

blank
Protokol, proxy ve hedef sunucuların asla “işbirliği yapmamasını” sağlamaya yardımcı olan temel bir özellik içerir

Cloudflare mühendisleri, Apple ve Fastly ile birlikte, DNS isteklerini sisteminiz ve bir sunucu arasında taşırken korumak için ODoH’nin bir parçası olarak DoH’yi de kullandılar.

TechCrunch tarafından bildirildiği üzere işlem, kullanıcı kimliğinin yalnızca proxy tarafından bilinmesini ve web sayfası isteğinin yalnızca DNS çözümleyicisi tarafından bilinmesini sağlamaya yardımcı olur.

Cloudflare, ODoH üzerindeki yanıt sürelerinin mevcut DoH’dan “neredeyse ayırt edilemez” olduğunu buldu. Bu, göz atma hızında gözle görülür herhangi bir değişiklik olmayacağını gösterir.

Protokol ayrıca, proxy ve hedef sunucuların asla “işbirliği yapmamasını” sağlamaya yardımcı olan temel bir özellik içerir. Bu, proxy veya hedef sunucunun tehlikeye girmesi durumunda bile kullanıcı gizliliğini korumayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, bu aynı zamanda yeni standardın büyük ölçüde DNS isteklerini iletmek için kullandığı proxy sunucusuna dayandığı anlamına gelir.

Cloudflare, başlangıçta 1.1.1.1 DNS hizmeti için ODoH uygulamıştır. Yine de diğer benzer hizmetler ve Web tarayıcıları yeni protokolü henüz benimsemedi. Dahası, en son gelişmenin toplu olarak benimsenmesini görmek için bir süre beklemeniz gerekebilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Cloudflare, Kullanıcı Gizliliğini Korumayı Amaçlayan Yeni Bir İnternet Standardı Geliştiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör