COVID-19 Aşısı, İlk Atıştan Sonraki İki Hafta İçinde Çalışmaya Başlıyor

İçerik: COVID-19 Aşısı, İlk Atıştan Sonraki İki Hafta İçinde Çalışmaya Başlıyor

Pfizer ve BioNTech COVID-19 aşısı güvenli, etkilidir ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından bugün yayınlanan belgelere göre ilk dozdan yaklaşık iki hafta sonra çalışmaya başlar.

Materyaller, ilaç şirketlerinden çok FDA personelinin bakış açısından aşı verilerine ilk bakış niteliğindedir. Ajansın 10 Aralık’taki aşı danışma komitesi toplantısı öncesinde serbest bırakıldılar. Pfizer tarafından yayınlanan veriler gibi, FDA’nın brifing belgesi de aşının semptomatik COVID-19’a karşı korunmada yüzde 95 etkili olduğunu ve aşıyla ilgili ciddi bir güvenlik endişesi olmadığını gösteriyor. Tüm ırksal ve etnik gruplardan ve test edildiği her yaştan insanlar için benzer şekilde çalıştı. (16 yaşından küçük çocuklara ilişkin veri bulunmamaktadır.)

Yale Üniversitesi’nden bir immünolog olan Akiko Iwasaki, The New York Times’a “A + rapor kartı bir aşı için böyle görünüyor” dedi.

FDA Perşembe günü aşının onaylanıp onaylanmayacağına karar verirken, diğer ülkeler aşıları uygulamaya çoktan başladı. Bu sabah erken saatlerde, Birleşik Krallık’ta 90 yaşındaki bir kadın, klinik bir deney dışında Pfizer ve BioNTech aşısını alan ilk kişi oldu. Birleşik Krallık, geçen hafta acil kullanım için aşıya izin verdi ve bugün toplu bir aşılama kampanyası başlattı.

Koruma çabucak devreye girebilir. Materyallere göre, ilk dozdan yaklaşık 10 gün sonra, plasebo alan grupta aşıyı alan gruptan daha fazla COVID-19 vakası görülmeye başladı.

Ancak bu, tek bir çekimin yeterli olduğu anlamına gelmez. Çalışma bunu anlamak için tasarlanmadı ve çoğu katılımcı ikinci bir doz almaya devam etti. Aşının ikinci dozu, bağışıklık sistemini gelecekte virüse karşı korumak için uzun ömürlü hafıza hücreleri üretmesi için tetikleyerek güçlendirici olarak işlev görür. İlk doz kısa vadede bir miktar koruma sağlasa bile, ikinci doz kritiktir.

blank
Pfizer ve BioNTech’in aşılarla ilgili ciddi güvenlik endişeleri yok

FDA’nın analizi, aşı konusunda hala veri boşlukları olduğunu belirtiyor. Klinik deney insanları yalnızca iki ay izledi ve COVID-19’dan korumanın ne kadar süreceği belirsiz. Aşının çocuklarda ne kadar işe yarayacağı belirsizdir ve hamile insanlar hakkında veri yoktur.

Deneme ayrıca, aşının insanların virüsü yaymasını engelleyip engelleyemeyeceğini kontrol etmek için tasarlanmadı. Semptomatik hastalığı önlemek çok büyük bir faydadır. Virüsün bazı yıkıcı sonuçlarını önleyecek, insanları hastaneden uzak tutacak ve sağlık sistemi üzerindeki yükü hafifletecektir. Ancak aşılanmış kişilerde yine de asemptomatik enfeksiyonlar olsaydı, aşılar yayılmayı tamamen durdurmazdı. Maske takma ve sosyal mesafe gibi diğer önlemler yine de önemli olacaktır.

FDA’nın aşı danışma komitesi Perşembe günü toplanacak ve ajans kısa süre sonra Pfizer ve BioNTech aşısına acil kullanım için yetki verebilir. Devletler, 15 Aralık’ta sağlık çalışanlarına ilk çekimleri yapmaya hazırlanıyor. Şirket, 2020’nin sonunda 12,5 milyon kişiye yetecek kadar bu aşıya sahip olabileceğini ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 100 milyon daha fazla doza erişimi olduğunu söyledi – her biri iki aşı olan 50 milyon kişiye yetecek kadar. Trump yönetimi, Pfizer’den daha fazla doz sipariş etme seçeneğini geri çevirdi ve diğer şirketlerden aşı yoksa, bahar boyunca kıtlıklarla ilgili endişeleri artırdı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: COVID-19 Aşısı, İlk Atıştan Sonraki İki Hafta İçinde Çalışmaya Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör