Adobe Son Flash Güncellemesini Yayınladı

İçerik: Adobe Son Flash Güncellemesini Yayınladı

blank
Flash Player, 12 Ocak’tan itibaren piyasadan kalkacak

Adobe, Flash’ın resmi olarak kullanımdan kaldırılmasından haftalar önce Flash Player eklentisi için son planlanmış güncellemeyi yayınladı. Adobe’nin sitesinde belirtildiği gibi, dün, yazılımın ayrı bir sürümüne sahip olan Çin ana karası dışındaki son Flash güncellemesi yapıldı. Adobe, 31 Aralık 2020’de Flash’ı desteklemeyi bırakacak ve 12 Ocak 2021’de Flash içeriğinin çalışmasını engelleyecektir.

Adobe, sürüm notlarında kısa bir veda sundu. Not, “Son yirmi yılda harika Flash Player içeriği kullanan ve yaratan tüm müşterilerimize ve geliştiricilerimize teşekkür etmek istiyoruz” diyor. “Animasyon, etkileşim, ses ve video genelinde web içeriğinin geliştirilmesinde Flash’ın çok önemli bir role sahip olmasından gurur duyuyoruz. Bir sonraki dijital deneyimler çağına öncülük etmekten heyecan duyuyoruz. “

Flash, Adobe’nin nihayet desteği sona erdireceğini duyurduğu 2017’den beri kesme blokunda yer alıyor. Flash, büyük web tarayıcılarında zaten aşamalı olarak kaldırılıyordu ve Adobe, 2015 yılında geliştiricileri HTML5 gibi daha yeni standartlara geçmeye çağırmıştı.

Sık ve çok sayıda güvenlik açıkları dahil, Flash’ı devre dışı bırakmak için iyi nedenler vardı. Ancak sayısız eski oyunun ve animasyonun hayatta kalmasını tehdit etti – web korumacıları ve Newgrounds gibi platformları sevgiyle hatırlayan herkes için bir sorun.

Neyse ki, Flash medyayı canlı tutmak için çok sayıda çaba gördük. Ruffle adlı açık kaynaklı bir emülatör, eski Flash dosyalarını bir masaüstü uygulaması veya web tarayıcısı aracılığıyla etkinleştirir. İnternet Arşivi, sitesinde 1.000’den fazla oyun ve animasyonu korumak için Ruffle kullanıyor. Flash mega portalı Kongregate, proje kütüphanesini korumak için bir müzeyle ortaklık kurdu. Ancak Adobe nihayet sonsuza dek veda etmek üzere.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Adobe Son Flash Güncellemesini Yayınladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör