Avustralya, Elektrik Şebekesini Dev Bir Bataryayla Güçlendirmeyi Planlıyor

İçerik: Avustralya, Elektrik Şebekesini Dev Bir Bataryayla Güçlendirmeyi Planlıyor

blank
İnşa edildikten sonra dünyanın en büyüklerinden biri olacak

Futbol stadyumu büyüklüğündeki bir alanı kaplayan bir pilin önümüzdeki yıl Avustralya’nın Victoria kentinde devreye girmesi planlanıyor. Fransız yenilenebilir enerji şirketi Neoen dün, dünyanın en büyüklerinden biri olacak olan 300 MW bataryayı inşa etmek için sözleşme aldığını duyurdu.
Bataryanın Victoria’nın şebekesini stabilize etmesi ve son yaz aylarında eyaleti kuşatan bazı elektrik kesintilerini önlemesi bekleniyor. Ayrıca, Victoria’nın yenilenebilir enerji hedeflerini destekler ve Avustralya’nın hala ülkenin birincil enerji kaynağı olan kömürden uzaklaşmasına yardımcı olur.

Victoria Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Lily D’Ambrosio yaptığı açıklamada, “Victoria kömür yakıtlı enerjiden kararlı bir adım atıyor ve her zamankinden daha fazla yenilenebilir enerjinin kilidini açacak yeni teknolojileri benimsiyor” dedi.

Yeni pil, 2017’de çevrimiçi olduğunda dünyanın en büyük lityum iyon pili olan Güney Avustralya’da Neoen tarafından işletilen başka bir pilin iki katından daha büyük olacaktı. Eski pil gibi, yeni pil de Tesla’nın teknolojisini kullanacak. . Victoria’daki model, geçen yıl tanıtımı yapılan Tesla’nın yeni Megapack’larından oluşacak. Megapack, talep zirveleri sırasında devreye giren fosil yakıt yakan “zirve” bitkilerin yerini almak üzere geliştirildi.
Elektrik talebinde yaz aylarında yaşanan zirveler, Victoria’da insanlar rekor kıran sıcaklıklarda klimaları patlatırken sürekli elektrik kesintilerine yol açtı. Avustralya Enerji Piyasası Operatörünün 2019 raporuna göre, salgın bu yıl enerji talebini azalttı, ancak ülke önümüzdeki on yılda elektrik kesintileriyle boğuşabilir. Bu arada, D’Ambrosio’nun açıklamasına göre, Victoria’nın eski kömürle çalışan jeneratörleri daha az güvenilir hale geldi. Melbourne ve Victoria’nın diğer bölgelerinde 200.000 ev, Ocak 2019’da, kömürle çalışan elektrik santrallerinde jeneratörlerin arızalanmasının ardından yılın en sıcak gününde elektrik kaybetti.

blank

O gün çalışmayan jeneratörlerden ikisi Victoria’daki Yallourn Elektrik Santralindeydi. Kar amacı gütmeyen Environment Victoria’ya göre, yeni mega pil, eyalete Yallourn’u kapatmak için ihtiyaç duyacağı enerji deposunun yarısını vermeli. Environment Victoria CEO’su Jono La Nauze yaptığı açıklamada, “Bu, Victoria’nın eski kömür yakan elektrik santrallerinden temiz enerjiye geçişinde ezber bozan bir unsurdur” dedi. Victoria’nın 2030 yılına kadar elektrik üretiminin yüzde 50’sini yenilenebilir kaynaklardan sağlama hedefi var.

Uygun bir şekilde adlandırılan Victorian Big Battery’nin de zaman içinde konut sakinlerinin enerji faturalarından tasarruf etmesi bekleniyor. Bağımsız bir analize göre, tüketiciler pil kullanımıyla ilgili elektrik faturalarında bir ücret görecek, ancak yatırım yapılan her 1 Dolar için 2 Dolarlık fayda görmeyi beklemeliler. Öngörülen tasarrufların bazı emsalleri var: Neoen’e göre, 2017’de Güney Avustralya’da inşa edilen dev batarya, ilk iki yılda tüketicilere 150 milyon AUD tasarruf sağladı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avustralya, Elektrik Şebekesini Dev Bir Bataryayla Güçlendirmeyi Planlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X: Robot teknolojileri ve ileri mobilite yatırımlarına devam eden Hyundai Motor …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör