Doktorlar, İklim Değişikliğinin Sağlık için bir felaket olduğunu söylüyor

İçerik: Doktorlar, İklim Değişikliğinin Sağlık için bir felaket olduğunu söylüyor

blank
“Bizim için çok üzücü olan gerçekten yıkıcı etkiler görüyoruz”

Tehlikeli derecede yüksek sıcaklıklar, her yıl yüz binlerce insanın sağlığını ve geçim kaynaklarını riske atıyor ve büyük bir yeni rapor, ısınan bir dünyada tehdidin şimdiden ne kadar büyüdüğünü gösteriyor. Rapor, diğer endişe verici istatistiklerin yanı sıra, yaşlı yetişkinler arasındaki sıcaklığa bağlı ölümlerin 2000 ile 2018 arasında yaklaşık yüzde 54 arttığını ortaya koyuyor.

Kapsamlı sağlık ve iklim değişikliği raporu, bugün ünlü tıp dergisi The Lancet’te yayınlandı. Rapor, akademi, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer BM kuruluşlarından 100’den fazla uzman tarafından hazırlandı. Rapor, iklim değişikliğinin sadece gelecekte yaşamı yeniden şekillendirmeyeceğine, aynı zamanda aktif olarak hayatları tehlikeye attığına dair kanıt sunuyor. Sağlık hizmeti sağlayıcıları zaten kendilerini bir iklim krizini tedavi ederken görüyorlar.

blank

Doktorlar, raporun sonuçlarını ve COVID-19 salgını dünyaya yayılırken acil servislerdeki deneyimleriyle nasıl bağlantılı olduğunu düşünmeleri istendiğinde muhabirlerle bir brifing sırasında gözyaşlarını tuttu. Acil tıp doktoru ve çalışmanın ortak yazarı Jeremy Hess kendini toplamak için uzun bir süre ara vermeden önce, “Gerçekten çok zor bir yıl oldu” dedi. “Bizim için çok üzücü olan gerçekten yıkıcı etkiler görüyoruz.” Acil durum müdahale ekipleri ve sağlık hizmetleri salgınla başa çıkmaya çalışırken, sıcak hava dalgaları ve diğer doğal afetler bu yıl özellikle tehlikeliydi. Uzmanlar, iklimle ilgili afetlerin benzer şekilde gelecekte hastaneleri de bunaltabileceğinden korkuyor.

Hess, “İnsanlara bu yılki deneyimlerimizden bizimle öğrenmeleri ve en kötüsünden kaçınmaları için gerçekten yalvarıyoruz” dedi. “Sağlık sistemimizin iklim değişikliğinin etkilerinden etkilenmesini istemiyoruz ve bunu durdurmak için ne yapmamız gerektiğini biliyoruz.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Doktorlar, İklim Değişikliğinin Sağlık için bir felaket olduğunu söylüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör