Pandemi, Okyanus Gürültüsü Kirliliğinin Sesini Düşürdü

İçerik: Pandemi, Okyanus Gürültüsü Kirliliğinin Sesini Düşürdü

blank
Balinalar pandemi molasından yararlanıyor gibi görünüyor

COVID-19’un ekonomik yansıması, deniz trafiğinden gelen gürültünün bir kısmını geçici olarak susturdu. Bu, bilim insanlarına, insanlar sessizleştiğinde deniz yaşamına ne olduğunu incelemek için nadir bir fırsat verdi.

Günümüzde insanlar, dönen gemi pervaneleri ve petrol ve gaz yatakları arayan patlayan hava tabancalarıyla okyanusları kirletiyor. Salgının her şeyi yatıştırdığına göre balinaların ve diğer canlıların davranışlarını şimdi görmek, insanlar son 200 yılda hacmi büyük ölçüde artırmadan önce deniz yaşamının nasıl olduğuna bir göz atmaya benziyor.

Glacier Bay Ulusal Parkı ve Koruma Alanı’nda bir vahşi yaşam biyoloğu olan Christine Gabriele, bir basın brifinginde “Sanki bu korkunç salgın bizi insanları gerçekten küçük alanlara hapsediyor, ancak balinalara hem fiziksel hem de akustik olarak büyümeleri için çok alan sağladı” dedi . “Bunu ömür boyu bir kez balina iletişimini doğal sessizlikte çalışmak için değerlendirdiğim için şanslıyım.”

Her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi Glacier Bay, Alaska’ya getiren yolcu gemileri ve tur tekneleri olmadan, kambur balinalar daha fazla yer kaplama ve rahatlama şansı buldu. Araştırmacılar, onların sosyalleştiklerini ve hatta genellikle gürültülü ve gemilerle meşgul olan kanalların ortasında şekerleme yaptıklarını gözlemlediler. Gabriele’ye göre 2020’de körfezdeki ortalama günlük ses seviyeleri geçen yıl aynı zamana göre yüzde 50 daha sessizdi. O kadar sessizdi ki, Gabriele bir anne ile yavru arasında uzun bir alışveriş olduğuna inandığı şeyi dinleyebildi.

Gabriele ve diğer araştırmacılar, bu değişiklikleri belgelemek için temelde su altı mikrofonları olan bir hidrofon ağına giriyorlar. Ulusal Park Servisi, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) ve Galveston’daki Texas A&M Üniversitesi’nden bugün araştırmalarının ön bulgularını paylaşan birkaç bilim adamından biriydi. Yıllık Amerikan Jeofizik Birliği Sonbahar toplantısı sırasında okyanus gürültüsü hakkında bir brifing düzenlediler.

Kuzeybatı Pasifik ve Britanya Kolombiyası kıyılarında, daha az gemi sayesinde okyanus gürültü seviyeleri bu baharda yaklaşık yüzde 30 düştü. Araştırmacılar brifing sırasında, Kaliforniya ve Massachusetts kıyılarında insan kaynaklı gürültünün de azaldığını söyledi. Hala çalışmalarını sürdürüyorlar ve çalışmalarının çoğunu henüz yayınlamadılar. Pandeminin okyanus ses manzaraları üzerindeki etkilerinin daha iyi bir küresel resmini elde etmek için dünyanın diğer bölgelerinden bilim insanlarıyla işbirliği yapmayı planlıyorlar.

blank

Araştırmacılar ayrıca kambur balinaları yakından izlemeye devam edecekler. Bu yıl ve gelecek yıl stres hormonlarında herhangi bir farklılık olup olmadığını görmek için balinalardan biyopsi örnekleri alacaklar. Ve balinaların iletişiminin nasıl değişebileceğini dinliyorlar. Birbirlerini daha iyi duyabildiklerinde balinaların seslerinin daha karmaşık hale gelip gelmediğini merak ediyorlar ve bunun tersi de geçerli. Geçmişte yapılan araştırmalar, balinaların ortam gürültüsü arttıkça seslerini yükselttiğini ortaya çıkardı – tıpkı insanların gürültülü bir ortamda olabileceği gibi – bu, genellikle uzun süreli alışverişlere yol açmaz.

Farklı deniz yaşamının dünyalarında gezinmek, yiyecek bulmak ve başka bir şey için yiyecek olmaktan kaçınmak için sese bağlı olduğu birçok başka yol var. Bilim adamları, tüm bunları daha iyi anlamak için bu sessiz ertelemeden en iyi şekilde yararlanmak için çabalıyorlar. Umut, bu araştırmalardan bazılarının, ekonomik faaliyet yeniden canlansa bile, okyanus gürültüsünü gelecekte katlanılabilir seviyelere indirebilecek politikaları ve teknolojik ilerlemeleri bilgilendirebilmesidir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Pandemi, Okyanus Gürültüsü Kirliliğinin Sesini Düşürdü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör