Tesla ile Başlayan Yüzyıllık Süren Kablosuz Güç Arayışı

İçerik: Tesla ile Başlayan Yüzyıllık Süren Kablosuz Güç Arayışı

1902’de ünlü mucit ve fütürist Nikola Tesla, şimdiye kadarki en büyük deneyi üzerinde çalışmaya başlamak için Long Island’da mağaza açtı. Dünya çapında bir kablosuz güç dağıtım sisteminin inşasını hayal etti: şehirleri aydınlatabilen, iletişim gönderebilen ve hatta gökyüzündeki uçakları kablosuz olarak çalıştırabilen bir kule ağı. Laboratuvarının gerekçesiyle, Wardenclyffe Kulesi olarak bilinen devasa bir yapı olan ilk prototip iletim cihazını inşa etti.

Bugün, tabii ki, derinlemesine bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Havadan iletişim her yerde bulunur. Ancak cep telefonu ve diş fırçası gibi birkaç istisna dışında, yine de kablolar aracılığıyla elektrik gönderiyor ve alıyoruz.

Peki Tesla’nın büyük tutkusuna ne oldu? Laboratuvarın kalıntılarını kontrol etmek ve Tesla’nın neyin doğru neyin yanlış olduğu hakkında birkaç mühendis ve fizikçiyle konuşmak için Wardenclyffe’ye gittik. Bugün kablosuz güç aktarımı dünyasında bazı umut verici gelişmelerin yaşandığı ortaya çıktı. Yani … Tesla bir şeyin peşinde miydi?

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla ile Başlayan Yüzyıllık Süren Kablosuz Güç Arayışı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

MetaHuman Creator, Gerçekçi Sanal İnsanlar Yaratabiliyor

MetaHuman Creator, Gerçekçi Sanal İnsanlar Yaratabiliyor. Disney’in The Mandalorian’ının başarısından sonra Hollywood’un sanal prodüksiyon araçları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör