AB İçerik Kurallarını İhlal Eden Teknoloji Firmalarının Cirolarına el Koyacak

İçerik: AB İçerik Kurallarını İhlal Eden Teknoloji Firmalarının Cirolarına el Koyacak

blank
Avrupa Birliği’nin yeni kuralları, dünya çapında teknoloji devlerinin artan düzenleyici incelemelerinin ortasında geliyor

Google ve Facebook gibi büyük teknoloji firmaları, yasadışı içerikle mücadele etmek için daha fazlasını yapmazlarsa ve taslak Avrupa Birliği kuralları uyarınca platformlarında reklamcılık hakkında daha fazla bilgi vermezlerse cirolarının yüzde altıya varan para cezaları ile karşı karşıya kalacaklar.

Önümüzdeki hafta açıklanacak olan AB’nin zorlu çizgisi, teknoloji devlerinin dünya çapında artan düzenleyici incelemeleri ve veri kontrolleri ve platformlarına erişimlerinin ortasında geliyor.

Büyük şirketlerin daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurgulayan AB dijital şefi Thierry Breton, Dijital Hizmetler Yasası (DSA) olarak bilinen taslak kuralları 15 Aralık’ta sunacak.

Reuters tarafından görülen DSA ile ilgili Komisyon belgesi, çok büyük çevrimiçi platformları, 45 milyondan fazla kullanıcısı olan, AB nüfusunun yüzde 10’una eşit olarak tanımlıyor.

Belgede, çok büyük platformlara yüklenen ek yükümlülüklerin, kamu politikası endişelerini ve hizmetlerinin oluşturduğu sistemik riskleri ele almak için gerekli olduğu belirtildi.

Teknoloji devleri, nefret söylemi ve çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri, platformlarının temel haklara tecavüz eden kötüye kullanılması ve seçimleri ve halk sağlığını etkilemek için botların kullanılması gibi platformların kasıtlı manipülasyonu gibi yasa dışı içerikle mücadele etmek için daha fazlasını yapmak zorunda kalacak.

blank
Avrupa Birliği dijital şefi Thierry Breton, 15 Aralık’ta Dijital Hizmetler Yasası olarak bilinen taslak kuralları sunacak.

Şirketlerin, çevrimiçi reklamverenlerinin ayrıntılarını yayınlamaları ve bilgileri önermek ve sıralamak için algoritmaları tarafından kullanılan parametreleri göstermeleri istenecektir. Bağımsız denetçiler, kuralları uygulayan AB ülkeleriyle uyumluluğu izleyecek.

Facebook, AB belgesinin yayınlanmasından önce yorum yapmayı reddetti. Google, bu aşamada ekleyecek hiçbir şeyi olmadığını söyledi.

Her ikisinin de yoğun lobi faaliyetleriyle karşı karşıya kalması beklenen AB ülkelerinden ve Avrupa Parlamentosundan gelen geri bildirimleri dikkate almaları gerektiğinden, taslak kuralların yürürlüğe girmesi bir yıl veya daha uzun sürebilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: AB İçerik Kurallarını İhlal Eden Teknoloji Firmalarının Cirolarına el Koyacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör