FDA, Pfizer’in COVID-19 Aşısını Acil Kullanım İçin Onayladı

İçerik: FDA, Pfizer’in COVID-19 Aşısını Acil Kullanım İçin Onayladı

blank

Gıda ve İlaç İdaresi, ilaç devi Pfizer’a COVID-19 aşısını ABD’de dağıtması için acil kullanım izni verdi, FDA Cuma günü geç saatlerde açıkladı ve yeni koronavirüse karşı yeşil ışık yakılan ilk aşı oldu. ülke. Aşılar birkaç gün içinde başlayabilir.

FDA Komiseri Stephen M. Hahn, “FDA’nın ilk COVID-19 aşısının acil kullanım yetkisi, bu yıkıcı pandemiyle mücadelede önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

“Bugünün eylemi,” diye devam etti Hahn, bağımsız bilimsel ve halk sağlığı uzmanlarından gelen girdileri içeren açık ve şeffaf bir inceleme sürecini ve bu aşının FDA’nın güvenlik ve etkililik için sıkı, bilimsel standartlarını karşıladığından emin olmak için ajansın kariyer bilimcileri tarafından yapılan kapsamlı bir değerlendirmeyi takip ediyor. ve acil kullanım yetkilendirmesini desteklemek için gereken üretim kalitesi.

Resmi acil durum kullanım yetkisi, bir danışma panelinin resmi olarak ajansa aşıyı yetkilendirmesini tavsiye ettiği Perşembe günü bir günlük FDA toplantısından sonra gelir.

Aşıyı Alman ortağı BioNTech ile geliştiren Pfizer, geçen ay aşının klinik çalışmalarda% 95 etkinlik gösterdiğini söyledi.

blank

ABD’de 330 milyondan fazla insan olduğu göz önüne alındığında, iki dozda verilen aşıyı herkes hemen alamayacak. Sağlık çalışanlarının yanı sıra yaşa, altta yatan koşullara veya mesleğe bağlı olarak enfeksiyon riski yüksek olan kişilere öncelik verilecektir. Pfizer, 2020’de 50 milyon aşı dozu ve 2021’de 1,3 milyar aşı üretmeyi beklediğini söyledi.

Cuma günü erken saatlerde, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar, ajansının aşının sevk edilmesi için Pfizer ile çalışacağını söyledi.

Azar, Good Morning America’da yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki hafta Pazartesi veya Salı günleri aşı olanları görebiliriz.” Dedi.

Aşı, üç hafta arayla iki dozluk bir dizi halinde uygulanır.

Pfizer’in aşısı – ve% 94 etkili olduğu söylenen ABD’li ilaç geliştiricisi Moderna’dan bir başkası – deneysel bir RNA aşısıdır. Hücrelere proteinleri nasıl inşa edeceklerini söyleyen bir molekül olan sentetik haberci RNA veya mRNA kullanır. Daha sonra hücreleri, tipik olarak COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’de bulunan proteinleri üretmeleri için kandırabilir ve bu da daha sonra hastaları hasta etmeden, enfeksiyona karşı korumak için bağışıklık sistemini uyarabilir. Moderna ayrıca koronavirüs aşısı için FDA acil durum onayı için başvurdu.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: FDA, Pfizer’in COVID-19 Aşısını Acil Kullanım İçin Onayladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör