Modern Kablosuz Ağların Babası Norman Abramson 88 Yaşında Öldü

İçerik: Modern Kablosuz Ağların Babası Norman Abramson 88 Yaşında Öldü

blank
ALOHAnet projesi Wi-Fi ağlarının temelini oluşturdu.

The New York Times’ın haberine göre, kablosuz ağların öncülerinden Norman Abramson 88 yaşında öldü. Abramson ve yönettiği yüksek lisans öğrencileri ve fakülte ekibi, yenilikçi teknikleri bugün hala modern uydu, telefon ve bilgisayar ağlarında kullanılan erken bir kablosuz ağ olan ALOHAnet’i oluşturmaktan sorumluydu.

The New York Times’a göre Abramson, akciğerlerinde metastaz yapmış cilt kanserinden öldü.

Bir mühendis ve iletişim teorisi öğrencisi – matematik, bilgi teorisi ve göstergebilimin kesişme noktasında bir disiplin – Abramson, Harvard’da okudu ve UCLA’da yüksek lisans ve Stanford’dan bir doktora derecesi aldı. Kısmen sörf sevgisinden dolayı Hawaii’ye çekildi ve 1966’da University of Hawai’i (UH) Mānoa’nın Mühendislik Koleji’nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Otuz yıl sonra emekli olmadan önce okulun bilgi ve bilgisayar bilimleri bölümünün başkanı oldu.

Hawaii, Abramson’un ufuk açıcı projesine adını vermesine yardımcı oldu: ALOHAnet, Abramson ve ortağı Franklin Kuo tarafından UH’de öğretmenlik yaparken oluşturuldu. İnternetin temelini oluşturan kablolu ARPAnet gibi, ALOHAnet de UH’yi araştırmaları paylaşmak için diğer kolejlere ve üniversitelere bağlamak için bir sistem olarak tasarlanmıştır. Bir aktarım programlamaya gerek kalmadan, radyo kanalları üzerinden veri paketlerini daha verimli bir şekilde teslim etti. Bir veri paketi alınmadıysa, tekrar gönderilir. ALOHAnet projesinde ortaya çıkan fikirlerden bazıları Wi-Fi ve Ethernet’in geliştirilmesinde kullanılmaya devam edecek.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Modern Kablosuz Ağların Babası Norman Abramson 88 Yaşında Öldü

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör