Uygulama Geliştiricisi Cydia Apple’a Dava Açtı

İçerik: Uygulama Geliştiricisi Cydia Apple’a Dava Açtı

blank

Apple’ın App Store’u 2008’de iPhone için piyasaya sürülmeden önce, bilgisayar korsanları zaten alternatif bir tane yaratmıştı. Cydia adlı bu uygulama mağazası, uluslararası kullanım için telefonlarının kilidini açmak isteyen insanlar için başvurulacak program indiricisi oldu. Installer adlı başka bir uygulama mağazasının yanı sıra, Cydia’nın orijinal App Store’dan önce başlatılması, insanların erken uygulamaları yazmasına ve dağıtmasına izin verdi.

İPhone ilerledikçe, Apple özelliklerle ilgili kendi yorumunu sunmaya başlamadan çok önce, Cydia mağazası da kilit ve ana ekranlarda kamerayı kolayca başlatmak gibi özelleştirmeler sunuyor. Ancak Apple hiçbir zaman resmi olarak insanların Cydia’yı cihazlarına yüklemesine izin vermedi.

Şimdi Cydia, rekabete aykırı davranışının rekabeti ortadan kaldırdığını söyleyerek Apple’ı dava ediyor.

“Apple’ın rekabete aykırı bir şekilde satın alması ve iOS uygulama dağıtımı üzerindeki yasadışı bir tekeli sürdürmesi olmasaydı, bugün kullanıcılar aslında iOS uygulamalarını nasıl ve nerede bulacaklarını ve elde edeceklerini seçebileceklerdi ve geliştiriciler kendi iOS uygulama dağıtıcısını kullanabileceklerdi. dava “seçim” diyor.

Dava Perşembe günü kuzey Kaliforniya’da açılmış ve daha önce The Washington Post tarafından bildirilmişti.

Apple, davayı inceleyeceğini söyledi ve rekabet ettiği pazarların hiçbirinde tekel olmadığına dair önceki açıklamaları yineledi.

Dava, Apple’ın iPhone kontrolünde karşılaştığı bir dizi zorluğun en sonuncusuna işaret ediyor. Şirket, Apple’ın iPhone’larını ve iPad’lerini tekelci olduğunu söyleyen teknoloji ve oyun devlerinin yanı sıra politikacıların artan baskısı altında.

Bu sadece eleştiri değil. Fortnite adlı hit unvanın arkasındaki şirket Epic Games, Ağustos ayında Apple’a dava açtı. Ve Avrupa Birliği’ne müzik ağırlıklı Spotify yayınlayarak yapılan şikayetler, Apple’ın iş uygulamaları ile ilgili soruşturmaları da başlattı.

Davasında Cydia, mahkemenin Apple’ı iPhone’a izin vermeye zorlamasına ek olarak mali ve cezai tazminat talep ediyor. Cydia, Apple ile yıllarca süren patent savaşı sırasında Samsung ile çalışan firmalardan biri olan Quinn Emanuel Urquhart ve Sullivan tarafından temsil edilmektedir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uygulama Geliştiricisi Cydia Apple’a Dava Açtı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör