EA, Codemasters’ı 1,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

İçerik: EA, Codemasters’ı 1,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

blank
Need for Speed, F1, Grid, Project Cars ve Dirt hepsi aynı çatı altında olacak

Electronic Arts, Birleşik Krallık’taki geliştirici Codemasters’ı, yarış video oyunu türünün ABD yayıncı dev güreş kontrolünü görebilecek bir hareketle satın almayı kabul etti. Anlaşmanın gelecek yılın ilk çeyreğinde 6,04 £ (~ 7,98 $) değerinde Codemasters’a 1,2 milyar $ değerinde tamamlanması bekleniyor.

Sky News ilk olarak hafta sonu EA’nın Codemasters’a olan ilgisini bildirdi ve İngiliz şirketin daha önce Rockstar Games ve 2K Sports sahibi Take-Two Interactive ile 970 milyon dolarlık bir anlaşma yaptığını söyledi. EA anlaşmayı Pazartesi sabahı erken saatlerde doğruladı.

Codemasters, 80’lerde kurulan ve ZX Spectrum ve Commodore 64 gibi Birleşik Krallık’ta popüler olan sistemler için Dizzy gibi erken isabetler üreten en eski İngiliz oyun geliştiricilerinden biridir. Son yıllarda en çok yarış yaratmasıyla tanınıyordu. Dirt, Grid ve Formula 1 serisi gibi oyunlar ve geçen yıl Project Cars’ın arkasındaki geliştiriciyi satın aldı.
Tabii ki EA Need for Speed ​​serisinin sahibi, bu yüzden Codemasters eklentisi ona yarış oyunu pazarının büyük bir kısmı üzerinde daha fazla kontrol sağlayacaktır. Başlıca rakipler, her ikisi de yayıncılarının ilgili konsollarına özel olan Sony’nin Gran Turismo ve Microsoft’un Forza serisi olacaktır.

EA CEO’su Andrew Wilson, yaptığı açıklamada, “Codemasters ve Electronic Arts’ı hayranlar için şaşırtıcı ve yenilikçi yeni yarış oyunları yaratmak için bir araya getirmenin son derece cazip bir fırsat olduğuna inanıyoruz” dedi. “Sektörümüz büyüyor, yarış kategorisi büyüyor ve birlikte yeni bir yarış eğlencesi çağına liderlik etmek için konumlanacağız.”

Codemasters başkanı Gerhard Florin, “Electronic Arts ve Codemasters’ın video oyunu yarış kategorisine liderlik etme konusunda ortak bir tutkusu var” diyor. “Codemasters Yönetim Kurulu, şirketin EA’nın bilgi birikiminden, kaynaklarından ve kapsamlı küresel ölçeğinden – hem genel hem de özel olarak yarış sektöründe fayda sağlayacağına inanıyor. Bu birliğin Codemasters için heyecan verici ve müreffeh bir gelecek sağlayacağını düşünüyoruz ve ekiplerimizin son derece tutkulu bir izleyici kitlesine daha büyük ve daha iyi oyunlar oluşturmasına, başlatmasına ve hizmet etmesine olanak tanıyoruz. ”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: EA, Codemasters’ı 1,2 Milyar Dolara Satın Alıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de: Sıklıkla unutulan Final Fantasy VIII, ilk çıkışından sadece …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör